YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İsrail Lübnan askerleri çatıştı!
Lübnan askerleriyle İsrail askerleri arasında güney Lübnan'daki sınır bölgesinde meydana gelen silahlı çatışmada, 2 Lübnan askeri hayatını kaybetti...
İsrail Lübnan askerleri çatıştı!
03 Ağustos 2010 / 14:26 Güncelleme: 03 Ağustos 2010 / 14:37

Lübnan askerleriyle İsrail askerleri arasında güney Lübnan'daki sınır bölgesinde meydana gelen silahlı çatışmada, bir Lübnan askeri ve bir sivilin yaralandı...

Bazı kaynaklarda ise 2 Lübnan askerinin çatışmada öldüğü duyruldu...

Lübnan Ulusal Haber Ajansı ve yerel televizyon kanallarında yer alan haberlere göre, İsrail sınırındaki bir tanktan, Güney Lübnan'da bulunan sınır köyü Adeisseh'deki bir eve top ateşi açıldı. Daha sonra sınır bölgesinde bulunan Lübnan ve İsrail askerleri karşılıklı ateş açtı. Olay sırasında bir Lübnan askeri ile bir sivil vatandaşın yaralandığı belirtildi.

Bir iddiaya göre, Lübnan sınırı içinde bulunan bölgede İsrail askerleri ağaçları kesmeye başlayınca iki taraf arasında çatışma çıktı.

Öte yandan Lübnan sınırında bulunan Adeisseh köyünde 10 top mermisi bulunduğu öne sürüldü.

İSRAİL ORDUSUNDAN AÇIKLAMA

İsrail ordu sözcüsü, İsrail ile Lübnan sınırında iki taraf askerlerinin karşılıklı birbirine ateş açtığını doğrularken, "Ortada savaşı gerektirecek bir durum yok" dedi.

Ordu sözcüsü, İsrail ile Lübnan arasındaki sınırın çok belirgin bir sınır olmadığını ve sınırı belli edecek kesin çizgilerin bulunmadığını belirtirken, "Lübnan askerleri, İsrail askerlerinin sınırı ihlal ettiğini sanıp uyarı ateşi açtı. Ortada savaşa sebebiyet verecek bir durum yok. Ama, iki taraftan biri hatalı davranmıştır" ifadelerini kullandı.

İsrail askeri sözcüsü, olayın fazla büyümeyeceğini umduğunu da kaydetti.

İsrail ordu sözcülüğünün konuyla ilgili resmi bir açıklama yapması bekleniyor.

Bu arada, İsrail'in kuzeyinde yaşayanlara sığınıklara girmeleri konusunda herhangi bir uyarı yapılmadığı kaydediliyor.

İsrail ile Ürdün'ün tatil kentleri Eylat ve Akabe'ye roket atılmasından bir gün sonra, İsrail ile Lübnan sınırındaki Kiryat Şimone çevresinde önce patlama sesi duyulmuş, ardından iki ülke askerleri arasında karşılıklı ateş açıldığı bildirilmişti.

Ynet haber sitesi, sınır bölgesinden gelen ilk haberlerde, İsrail'in kuzeyindeki Celile bölgesine en az bir havan atıldığını belirtti. Bölge sakinlerinin, şiddetli patlama sesleri geldiğini ifade ettiklerini bildiren Ynet, bir diğer iddiaya göre de Lübnan ordusu askerlerinin bir İsrail tankına ateş açtığını kaydetti.

Lübnan ordu sözcüsünün de çatışmanın İsrail askerlerinin sınırın Lübnan tarafında bir ağacı sökmeye kalkması üzerine başladığını belirterek, "İsrailliler ateş açmaya başladı, biz de karşılık verdik" dediği aktarıldı.

UNIFIL'DEN İTİDAL ÇAĞRISI

Lübnan'daki BM Barış Gücü (UNIFIL), Lübnan ve İsrail güçlerine, sınırda meydana gelen çatışmaların ardından maksimum itidal çağrısında bulundu.

UNIFIL sözcüsü Andrea Tenenti Reuters ajansına yaptığı açıklamada, Lübnan güçleriyle İsrail güçleri arasında Adeisseh köyünün yakınındaki Mavi Hat'ta çatışmalar meydana geldiğini belirtti.

Tenenti, ''Şu anda misyon için ana öncelik bölgede sükunetin sağlanması. UNIFIL Komutan Yardımcısı Santi Bonfanti, Lübnan ve İsrail savunma kuvvetleriyle temas haline geçerek maksimum itidal çağrısında bulundu'' diye konuştu. (Kanal A Haber - A.A.)

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler