YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İsrail kararını verdi: Özür...
İsrail Dışişleri'nden yetkili bir isim yardım gemilerinden biri olan Mavi Marmara'ya yapılan saldırı sonrası hayatını kaybeden 9 Türk için özür dilemeyeceklerini açıkladı.
İsrail kararını verdi: Özür...
06 Haziran 2010 / 11:28 Güncelleme: 06 Haziran 2010 / 12:09

İsrail Dışişleri Bakanlığından bir yetkili, geçen Pazartesi günü "Mavi Marmara" gemisine düzenlenen operasyonda 9 Türk'ün ölümüyle ilgili olarak İsrail'in Türkiye'den özür dilemeyeceğini söyledi.

Haaretz gazetesinin haberine göre, adının saklı kalmasını isteyen yetkili, Türkiye'nin İsrail'in resmen özür dilemesi talebinin, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın İsrail ile diplomatik bağları kesmesi için bir bahane olableceğini savundu.

Yetkili, bu konudaki açıklamanın kısa bir süre önce Tel Aviv'de büyükelçilik görevi yapan, halen görevini Washington'da sürdüren Namık Tan'dan gelmesini şaşkınlıkla karşıladığını, diğer diplomatik yollarla böyle bir talebin iletilmediğini söyledi.

Tan'ın "İsrail'e destek veren" bir kişi olarak bilindiğini söyleyen yetkili, "Eğer o böyle konuşuyorsa, çok büyük olasılıkla Türk hükümetindeki üst düzey yetkililerden bir resmi talimat gelmiştir. Öyle görülüyor ki (ikili ilişkilerde) kötüleşme devam ediyor ve diplomatik bağların kesilmesi an meselesi" ifadelerini kullandı.

Türkiye'nin Washington Büyükelçisi Namık Tan, İsrail'in yardım gemisine saldırısının ardından gazetecilere yaptığı açıklamada ve Washington Post gazetesinde yayımlanan makalesinde, İsrail'in Türkiye'den özür dilemesini istemişti.

DEVLET BAKANI MERİDOR İSTANBUL'A GİTMİYOR

Bu arada, Likud partisi üyesi, istihbarat kuruluşlarından sorumlu Devlet Bakanı Dan Meridor'un, önümüzdeki Salı günü İstanbul'da başlayacak "Asya'da İşbirliği ve Güven Artırıcı Önlemler Konferansı"na katılımını iptal ettiği belirtildi.

Meridor, iki ülke arasında yaşanan son kriz ve Türkiye'de halihazırdaki İsrail karşıtı havanın yarattığı güvenlik endişeleri nedeniyle katılımını iptal ettiği, konferansta Meridor'un yerine İsrail'in Ankara'daki büyükelçiliği ile İstanbul'daki konsolosluğundan yetkililerin yer alacağı bildirildi.
AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler