YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İsrail kara harekatı başlattı; Gazze'nin doğalgaz sitemine bomba isabet etti
İsrail kara harekatı başlattı; Gazze'nin doğalgaz sitemine bomba isabet etti
İsrail kara harekatı başlattı; Gazze'nin doğalgaz sitemine bomba isabet etti
03 Ocak 2009 / 22:07 Güncelleme: 04 Ocak 2009 / 00:00

Gazze’ye dün akşam saatlerinde giren İsrail kara birlikleri, Hamas güçleriyle çatışıyor. İsrail Gazze’yi havadan ve denizden bombalamayı sürdürürken, kentin doğalgaz sistemini de patlattı.


Günler süren hava bombardımanının ardından helikopter desteğindeki İsrail kara birlikleri, dün akşam 5 ayrı noktadan Gazze’ye girdi. Yoğun tank ateşi ve F-16 uçaklarının desteğindeki İsrail askerlerinin Gazze’ye giriş yaptığı noktalar arasında kentin kuzeyindeki Beyt Hanun’un doğusu, Cebaliye mülteci kampının doğusu ile Gazze kentinin İsrail’le sınırdaş olan Secaiye mahallesinin karşı kesimindeki Karni Geçişi tarafı yer aldı.


Sınırı geçen İsrail askerleri Hamas güçleriyle çatışıyor. Gazze’nin Zeytun mahallesinde, İsrail askerlerinin giriş yaptığı Secaiye mahallesinde Filistinli militanlarla çatışmalar tüm şiddetiyle sürüyor. Ayrıca kuzeydeki Beyt Lahya’da da çatışmalar var. İsrail’in Kanal 10 televizyonu da askerler Gazze’ye girerken şiddetli çatışmaların olduğunu duyurdu. Görgü tanıkları, İsrail tanklarının Gazze’nin kuzeyindeki Hamas mevzilerine ateş açtığını belirtirken, tanklara havan topuyla misilleme yapıldı.


İsrail, Gazze Şeridi’nde çıkan çatışmaların ilk saatlerinde 30 Filistinli militanın hayatını kaybettiğini açıkladı.


GAZZE DUMAN ALTINDA
İsrail ordusu, Gazze kentinde bir benzin istasyonunu havaya uçurdu. Yanan istasyondan çıkan dumanlar şehrin üzerini kaplarken, istasyonda art arda patlamalar meydana geliyor.


GEMİLERDEN GAZZEYE BOMBA
İsrail ordusunun kara harekatıyla birlikte, Gazze Şeridi üzerinde bombardımanlar da yoğunlaştı. İsrail uçakları İslami Cihad’ın merkezini bombaladı.


Gazze’de deniz kıyısındaki apartmanlardan birinde oturan bir Filistinli, açık denizden İsrail donanmalarının da ateş açtığını, bazı konutların isabet aldığını söyledi. Aynı kişi operasyonun başlamasıyla birlikte, kıyıya bakan pencerelerin önüne ağır eşyalarını yığarak, kendilerini korumaya çalıştıklarını ve elektriklerin kesik olduğunu ancak radyolardan haberleri alabildiklerini anlattı.


HAMAS: İSRAİL ASKERLERİNİ ÖLDÜRDÜK
Hamas’ın El Aksa radyosu, İsrail ordusunun sert karşılık bulduğunu haber vererek, İsrail tanklarının döşenen mayınlar nedeniyle çok yavaş hareket edebildiğini belirtti. Televizyon, İsrail askerlerinden 5’inin öldürüldüğünü, 25’inin de yaralandığını duyurdu.


Hamas radyosu, İsrail saldırısında 4 sivilin öldüğünü, kuzey bölgesinde yaralanan 9 kişinin de Beyt Lahya’daki Kemal Edwan Hastanesine götürüldüğünü bildirdi.


Hamas yetkilisi İsmail Radvan da Gazze’nin İsrail askerleri için mezar olacağını söyledi. Hamas israil askerlerinin ya öleceğini ya da esir alınacağını duyurdu.


İLK KURBAN BİR ÇOCUK
Karadan Gazze Şeridi’ne giren İsrail tanklarının ateşinde bir Filistinli çocuk hayatını kaybetti. Görgü tanıkları ve hastane kaynakları, İsrail ordusuna ait tankların Gazze kentinde açtığı ateşte ölen Filistinli çocuğun bu akşamki kara harekatının Filistin cephesinde verilen ilk kurban olduğunu duyurdu. Tank ateşinde 11 Filistinlinin de yaralandı.


Bölgede başta Şahap radyosu olmak üzere, Hamas’ın El Aksa radyosu, Gazzelilere sürekli telefon numaraları hatırlatarak, acil durumlar ve ambulanslar için aramalarını istiyor.


Amerikalı Yahudi Komedyen: İsrail, Nazi devleti!


İsrail, camiden sonra çocuk hastanesini vurdu!


ÖLÜ SAYISI 500’E YAKLAŞIYOR
İsrail’in kara harekatının başlamasıyla ilk gelen bilgilere göre 25 kişi yaşamını yitirdi ve 100 kişi de yaralandı. İsrail’i 27 Aralık’ta başlattığı saldırılarda ölenlerin sayısı 465’i geçti, yaralı sayısının ise 2500’ü bulduğu bildiriliyor.


GAZZELİLERE “EVLERİNİZİ BOŞALTIN” UYARISI
İsrail’in Kanal 10 Televizyonu, ordunun Gazze şeridi’nin kuzeyinde yaşayanları “evlerini boşaltmaları” konusunda uyardığını bildirdi. Kanal 10, kapalı bir toplantıda İsrail Başbakanı Ehud Olmert’in “Amacımız Hamas’ın iktidardan indirmektir” dediğini de öne sürdü.


YEDEKLER ASKERE ÇAĞRILDI
İsrail kara harekatının başlamasıyla birlikte binlerce yedeği de askere çağırdı. İsrail Savunma Bakanı Ehud Barak, binlerce yedeğin askere çağırıldığını açıkladı.


İsrail ordusu, Gazze halkını Hamas’a yardım etmemeleri için tehdit ediyor. Ordudan yapılan açıklamada, Hamas’a yardım edenler uyarıldı.


Filistin sınırında 10 bin askerini bekleten İsrail, bugün ilk kez Gazze’yi topçu ateşiyle vurmuştu. Topçu saldırısı kara harekatının habercisi olarak yorumlanmıştı.


HAMAS’TAN ASKER KAÇIRMA TEHDİDİ
Hamas, İsrail’in Gazze’ye kara harekatı düzenlemesi halinde İsrailli asker kaçırma tehdidinde bulunmuştu.


Hamas’ın radyosunda duyurulan bildiride, “İsrailliler Gazze’ye girerse, 25 Haziran 2006’da kaçırılan İsrailli asker Gilad Şalit’in yeni arkadaşları olur” denilmişti.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler