YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İsrail, İran'ı vuracak mıydı?
Kuveyt bir iddia attı ortalık karıştı. Ortadoğu'da resmen savaş rüzgarları esiyor. Peki İran vurulacak mı?
İsrail, İran'ı vuracak mıydı?
08 Ağustos 2009 / 08:25 Güncelleme: 08 Ağustos 2009 / 00:00


Kuveyt'te yayımlanan bir gazete, İsrail'in, seçim döneminin ardından yaşanan iç karışıklıklar sırasında İran'ı vurmak istediğini, bunun için ABD yönetiminin iznine başvurduğunu öne sürdü.


Kuveyt gazetesi, Obama yönetiminin, İsrail'in bu talebini geri çevirdiğini iddia etti. Kuveyt'te yayımlanan "El Ceride" gazetesinin iddiası İsrail basınına da yansıdı.


İddiasını, "Kudüs'te yerleşik bir Amerikalı yetkili" ye dayandıran gazetenin haberi, herhangi bir şekilde doğrulanmış değil.


Habere göre, İran'da Haziran ayındaki tartışmalı Cumhurbaşkanlığı seçim sonuçlarının ardından çıkan olaylar sırasında, İsrail Amerika'dan, İran'ın nükleer tesisleri yanı sıra, bazı askeri tesislerini vurmak için "yeşil ışık" istedi.


Talep, iddiaya göre İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu tarafından ABD Başkanı Barack Obama'ya iletildi; talebin altında İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres'in de imzası yer aldı.


Aynı kaynak, Obama yönetiminin İsrail'in bu talebine karşı çıktığını belirtti. Adı verilmeyen söz konusu diplomatik kaynak, İsrail'in bu niyetinde "çok ciddi" olduğunu" ve İran'ı sert bir şekilde vurmayı planladığını öne sürdü.


Ancak, ABD yönetimi, itirazıyla İsrail'i hayal kırıklığına uğrattı ve operasyon ertelendi. Aynı kaynak, ABD yönetiminin İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad'ın seçimden sonra "seçilmiş lider" olarak tanımlanmasının geri alınması ile ilgili olarak da "Kararımızı geri çekmemiz konusunda İsrail ve bazı Arap ülkelerinin ağır baskısı altındaydık" ifadelerini kullandı.


ABD'li kaynak, "ABD'nin Ahmedinecad'ı tanımasını istemeyen ılımlı Arap ülkelerinin var olduğunu" da söyledi.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler