YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İsrail, İran'dan endişe duyuyor
İsrail, İran'dan endişe duyuyor
07 Aralık 2013 10:05
İsrail Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman, İran'da yeni bir liderin seçilmiş olmasına rağmen, bu ülkenin politik yaklaşımının aynı kalacağını savunarak, "İran'dan gerçekten endişe duyuyoruz" dedi.

Lieberman, ABD'nin başkenti Washington'da Brookings Enstitüsü Saban Forum'un yıllık konferansında Washington Post'un köşe yazarı David Ignatius'un sorularını yanıtladı.

Lieberman, İran'da yaşanan lider değişimine rağmen bu ülkenin politik çizgisinde herhangi bir değişikliğin olmayacağını ileri sürdü. Liberman, "İran'dan gerçekten endişe ediyoruz çünkü gerçek güç merkezi yeni siyasi liderler değil, (Cumhurbaşkanı) Ruhani değil, (Dışişleri Bakanı) Zarif değil, hala Devrim Muhafızları ve Dini Lider (Hamaney)" dedi.

Lieberman, İran ile P5 1 ülkeleri arasındaki, İran'ın nükleer programına ilişkin müzakerelerde anlaşmaya varılması sonrasında İsrail'in diğer ülkelere nazaran sert açıklamalarını kamuoyu önünde yapmaması gerektiğini vurguladı. Liberman, "Bu anlaşmada ABD ile bizim aramızdaki ihtilafı gizlemek mümkün değil ancak bu ihtilafı kamuoyu önünde tartışmak gereksiz" ifadesini kullandı.

P5 1 ülkelerinin İran ile yaptığı müzakerelerin anlaşma ile sonuçlanması İsrail ve Suudi Arabistan dışında diğer ülkeler tarafından olumlu karşılanmıştı. En sert tepkinin geldiği İsrail'de Başbakan Binyamin Netenyahu, İran ile varılan anlaşmayı talihsizlik olarak yorumlamıştı.

"Güven olmadan barış imkansız"

İsrail-Filistin sorununun çözülmesiyle ilgili yöneltilen soruya ise Avigdor Lieberman, çözümün mümkün görünmediğini ifade etti. Liberman, "Bugün, iki taraf arasında birbirlerine karşı güven neredeyse sıfır. Eğer diğer tarafa inanmıyorsanız, eğer bir güveniniz yoksa barış tesis etmek imkansız" açıklamasında bulundu.

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'ye sorunun çözümünde her iki tarafı bir araya getirme çabalarından dolayı teşekkür eden Liberman, "Bu sorunu çözemeyecek dahi olsanız, bu sorunu yönetebilmek ve çok kırılgan ilişkileri sürdürebilmek oldukça önemli. Bakan Kerry'yi bu süreci canlı tutmaya yönelik tüm çabalarından dolayı teşekkür ediyorum çünkü açıkça konuşmak gerekirse ben bu yıl, gelecek yıl kapsamlı bir çözüme ulaşılacağına inanmıyorum" diye konuştu.

Forumun bugünkü programına ABD Başkanı Barack Obama ve Dışişleri Bakanı John Kerry de katılacak. İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu da konferansa pazar günü video konferans yoluyla katılacak.

 

AA

Yaman Hırsız, ev sahibini bastırır hesabı
 // Mühr-ü Süleyman
Dünyanın şımarık çocuğu Israil, sen bu kural, hak, hukuk, BM tanımaz tavrınla dünyadaki en büyük nükleer güçlerden biri olacaksın, en tehlikeli ve kontrolsüz, tehditkar ülkelerden biri olacaksın...
ee, tabii başkasında güç istememen normal, çünkü tüm bölgeden, islam aleminden, insan aleminden kin toplamaya devam ettiğin sürece, yarınından da hep korkuyor olacaksın.
Adaleti çiğniyorsun, tabii ki korkmalısın, çünkü bilmelisin ki "korkunun ecele faydası olmaz"...
07 Aralık 2013 Cumartesi 23:28
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler