YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İsrail ile Rusya arasında kriz
İsrail ile Rusya arasında kriz
18 Mayıs 2011 23:47
İsrail'in Rusya'ki askeri ateşesi, casusluk şüphesiyle sınır dışı edildi.

İsrail'in Rusya'daki Moskova Büyükelçiliği'nde görevli askeri ataşesi ve savunma temsilcisi, casusluk şüpheleri nedeniyle sınır dışı edildi.

İsrail ordu sözcülüğü, Albay Vadim Leiderman'ın casusluk şüphesiyle geçen hafta Rusya'da gözaltına alınarak sorgulandığını da belirtti.

Görevinin iki ay sonra sona ereceği bildirilen askeri ataşe hakkında İsrail'de de sorgulama yapıldığını belirten ordu sözcülüğü, hakkında ileri sürülen iddiaların "temelsiz" olduğunu savundu.

Söz konusu olayın, ancak İsrailli güvenlik birimlerince sorgulanmasından sonra yayımlanmasına izin verildiğini belirten İsrail basınına göre, albay, cumartesi gecesi ailesiyle birlikte İsrail'e döndü.

Albay Leiderman'ın Moskova'da bir restoranda toplantıda iken Rus güvenlik servislerince alınıp sorgulandığı ve birkaç saat sonra bırakıldığı; ancak kendisinden 48 saat içinde ülkeyi terk etmesinin istendiği de kaydedildi.

Albayın, İsrail güvenlik birimlerince yapılan sorgusunda "Rusların davranışlarını yanlış algıladıklarını ve hakkındaki iddiaların aslı olmadığını belirttiği" ifade edildi.

İsrailli yetkililer, "Rus tarafının, askeri ataşenin Rusya'da hassas bilgi toplamak için yerel ajanlar yönettiğini sandıkları" iddiasını da dile getirdiler.

İsrail Dışişleri Bakanlığı'nın olayın ortaya çıkması üzerine Rusya ile sürekli temas halinde bulunduğu ve havayı yumuşatmaya çalıştığı, ancak Rusya'nın bu konuda uzlaşmaz tutumuyla karşı karşıya kaldığı da kaydedildi.

Rusya'nın geçmiş yıllarda özellikle savunma ve istihbarat alanında çalışanlar olmak üzere, İsrailli bazı yetkililerle ilgili benzer kararlar aldığı da ifade ediliyor. AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler