YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İsrail ile Mısır arasında "türbe krizi"
İsrail ile Mısır arasında "türbe krizi"
29 Aralık 2014 12:57
Mısır yargısı, Yahudi Haham Ebu Hasira'nın doğum yıl dönümü münasebetiyle düzenlenen anma etkinliklerinin durdurulmasına ve mezarının İsrail'e nakledilmesi talebinin reddine karar verdi.

Yargı kaynaklarından alınan bilgiye göre, İskenderiye İdare Mahkemesi, Yahudi Haham Ebu Hasira'nın doğum yıl dönümü münasebetiyle her yıl düzenlenen anma etkinliklerinin durdurulmasına, mezarının İsrail'e nakledilmemesine ve türbenin tarihi eser sayılmasının iptaline karar verdi.

İsrail 2 yıl önce Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) aracılığı ileMısır'dan Yahudi Haham Ebu Hasira'nın mezarının Kudüs'e nakledilmesini talep etmişti.

İskenderiye Yüksek İdare Mahkemesi, 2001'de söz konusu anma etkinliklerinin iptaline hükmetmiş ancak daha sonra karara itiraz edilmişti. Bugün verilen karar nihai olmaz özelliği taşıyor.

Yahudilerin inancına göre Fas asıllı Yahudi Haham olanEbu Hasira, 1805-1880 yıllarında yaşadı. Büyük bir Yahudi ailesine mensup olan ve ailesinin bazı fertleriyle Mısır'a göç eden Ebu Hasira'nın "mübarek" bir kişi olduğuna inanılıyor.

Mısır'ın Behira kentine bağlı Demito köyünde bulunan ve Ebu Hasira'ya ait olduğuna inanılan türbe, her yıl 26 Aralık- 2 Ocak tarihlerinde düzenlenen doğum yıl dönümü etkinlikleri sebebiyle İsrail'in yanı sıra Fas ve Fransa'dan gelen yüzlerce Yahudi tarafından ziyaret ediliyor.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler