YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"İsrail ile hedeflerimiz aynı"
"İsrail ile hedeflerimiz aynı"
15 Kasım 2013 06:45
ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, İran'ın nükleer programıyla ilgili olarak açıklamalarda bulundu.

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun İran'ın nükleer programıyla ilgili "derin kaygılarını" anladığını ve bu tehdidin ortadan kaldırılması noktasında İsrail ile aynı hedefi paylaştıklarını söyledi.

Amerikan MSNBC televizyonunda yayınlanan "Morning Joe" adlı programda soruları yanıtlayan Kerry, İran'la nükleer meselenin çözümüne dair hala umutlu olduğunu belirterek, "Bence önemli olan, Başkan'ın (Barack Obama) politikasına odaklanmak. Başkan'ın politikası, İran'ın hiçbir şart altında nükleer silah sahibi olmayacağı yönünde.

Obama dış politikasının en önemli unsurlarından biri bu. Başkan bunun sözünü defalarca verdi ve takip etmekte olduğumuz politika bu" diye konuştu. Kerry, kendisinin de Senato Dış İlişkiler Komitesi başkanı olduğu dönemde, İran'a yaptırımlar tasarısını geçirdiklerini hatırlatarak, "Ben de bu yaptırımların geçmesine katkı sağladım.

Yaptırımları geçirmemizin nedeni, müzakere edebilmekti. Yaptırımlar işe yarıyor, şu anda müzakere edebiliyoruz" dedi. ABD yönetimi olarak Kongre'den, İran'la müzakereler sürerken yeni yaptırımlara geçici bir süre ara vermeleri yönündeki isteklerine değinen Kerry, "Kongre'den istediğimiz, müzakere edebilmek ve İsrail'i, çıkarlarımızı, bölgeyi koruyabilecek, İran'ın nükleer silah sahibi olamayacağını garanti altına alacak iyi bir anlaşmayı ortaya koyabilmek için bize zaman vermeleri" ifadesini kullandı.

Bakan Kerry, İran'ın kapsamlı anlaşma yolunda ilk adımı atması halinde bile bu ülkeye yönelik ana yaptırım rejiminde gerçek anlamda bir değişim olmayacağını dile getirdi.

Kerry, mevcut yaptırımların yüzde 95'i ya da daha fazlasının yürürlükte kalmaya devam edeceğini kaydederek, İran'ın yaptırımlar yüzünden önemli gelir kaybına uğradığına ve dünya genelindeki hesaplarının dondurulduğuna değindi.

"Üzerinde konuştuğumuz şey, bunların çok küçük bir kısmının serbest bırakılması, çünkü onların 'evet' demesini değerli kılacak birşey yapmalısınız" diyen Kerry, yaptırımların artırılmasının, İran tarafından "ABD'nin kötü niyetli bir adım attığı" şeklinde görüleceğini, bunun yanında İran'daki aşırılık yanlılarını cesaretlendireceğini söyledi.

Bir soru üzerine, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile biri bugün olmak üzere hafta içinde çok sayıda görüşme yaptığını belirten Kerry, "Bu konuda kendisiyle çok dostça ve medeni bir diyaloğumuz var. İsrail'e yönelik bu tehdidin varoluşsal doğası hakkındaki derin kaygılarına tümüyle saygı gösteriyorum, ki İsrail'in başbakanı olarak (kaygıları) olmalı da. Bunu anlıyoruz.

Başkan Obama da bu nedenle, İran'ın asla nükleer silah sahibi olmayacağı yönündeki net kararlılığını ortaya koydu. Üzerinde anlaşamadığımız şey, hedef değil. Hepimiz hedef üzerinde mutabıkız. Yöntem konusunda anlaşmazlığımız var" diye konuştu.

Kerry, önemli olanın, ABD olarak İsrail'in sıkı biçimde yanında yer almaları olduğunun altını çizerek, "Bu programın (İran'ın nükleer programı) tehlikesi hakkında aramızda hiçbir ayrılık yok. İkimiz açısından da hedef tamamen aynı" ifadesini kullandı.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler