YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İsrail ile Hamas Twitter'den yazışmış
İsrail ile Hamas Twitter'den yazışmış
25 Ekim 2013 15:16
İsrail ordusunun, sosyal paylaşım sitesi Twitter üzerinden Hamas'ın askeri kanadı İzzeddin El Kassam Tugayları'yla iletişim kurduğu ortaya çıktı.

Hamas'ı "terör" örgütü olarak gören İsrail, Filistin sorununun çözümünde şimdiye kadar bu örgütü muhatap almıyordu. Ancak sosyal medyadaki hızlı dönüşümün İsrail ordusu ile Hamas'ın askeri kanadı İzzeddin El Kassam Tugayları'nı da etkiledi.

Amerikan Wall Street Journal gazetesinde yer alan haberde, İsrail ordusu ile Hamas'ın sosyal paylaşım sitesi Twitter üzerinden iletişim kurdukları ve karşılıklı mesajlarını buradan verdikleri ortaya çıktı.

Geçtiğimiz Salı günü İsrail ordusu dış basın sözcüsü Peter Lerner, Twitter'daki hesabında 2012 yılındaki otobüs saldırısına ismi karışan bir Filistinliye Batı Şeria'da düzenledikleri ve ölümle sonuçlanan operasyonu savundu. Lerner'ın söz konusu tweetine kısa bir süre sonra cevap Hamas'ın askeri kanadı İzzeddin El Kassam Tugayları'ndan geldi.

O operasyonu tartıştılar

Hamas'ın askeri kanadı, İsrailli sözcü Lerner'a Twitter üzerinden verdiği cevapta, Filistin'i özgürlüğüne kavuşturana kadar kutsal savaşlarına devam edeceklerini belirtti.İzzeddin El Kassam Tugayları'nın bu tweetine, İsrail ordusu sözcüsü Peter Lerner, "İsrail burada kalmaya devam edecek" sözleriyle cevap verdi. Karşılıklı tweetlerde "#Palestine" ve #Zionists" hashtagleri kullanıldı.

İlk kez iletişim kurdular

İsrail ordusu ile Hamas, birbirlerine mesaj vermek için sosyal medyayı ilk kez kullanmıyor. Geçtiğimiz yıl İsrail ordusu Twitter üzerinden Hamas'a gönderdiği mesajda üst düzey yetkililerinin hedef alınacağını belirtmişti. Ancak geçtiğimiz Salı günü ilk kez iki taraf, sosyal medya üzerinden doğrudan iletişim kurarak, birbirlerine cevap yazdı.

"Onlar bana ulaştı ben de cevapladım"

İsrail ordusu dış basın sözcüsü Peter Lerner, Hamas'a doğrudan cevap vermesinin nedenini sosyal medyanın gücüne bağladı. Sosyal medya takipçilerinin iki tarafın savunduğu tezleri görmek istediğini belirten Lerner, "Sosyal medyanın muhteşemliği burada. Çok basit bir şekilde bağlantı kurabiliyorsunuz. Onlar bana ulaştı, ben de cevapladım" dedi.

 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler