YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İsrail hakkında şoke edecek rapor
İsrail hakkında şoke edecek rapor
05 Kasım 2014 07:17
Uluslararası Af Örgütü İsrail'in çok sayıda çocuğun da bulunduğu Filistinli sivillerin evlerini hedef alarak savaş suçu işlediğini bildirdi.

Uluslararası Af Örgütü'nün "Enkaz Altındaki Aileler: İsrail'in Evlere Yönelik  Saldırıları" başlıklı raporunda, temmuz ve ağustos ayında İsrail'in, Gazze'ye  yönelik operasyonu kapsamında, ailelerin bulunduğu evlerin hedef alındığı ve  bunun sonucunda çok sayıda Filistinli sivilin öldüğü kaydedildi.  

Af Örgütü raporunda, evlere yönelik saldırıların havadan ve sık sık  gerçekleştirildiği belirtilerek, 18 bin evin tahrip edildiği, bazı saldırılarda  ise evlerde bulunan aile fertlerinin feci şekilde can verdikleri bildirildi.
 
Raporda, şu ifadeler yer aldı:
 
"Raporda belgelenen, 3 katlı bir binanın hedef alındığı ölümcül  saldırıda, 4 ailenin 18'i çocuk 36 üyesi öldürüldü. İsrail binanın neden hedef  alındığını halen açıklamadı. Ancak Af Örgütü binada muhtemel askeri hedeflerin olduğunu belirledi. İkinci ölümcül bir saldırıda ise Hamas'ın askeri kanadı  El-Kassam Tugayları'na üye, Ebu Jame ailesinin evinin önünde bulunan bir kişi  hedef alınmış gibi görünüyor. Bu eve yapılan saldırıda ev tamamen dümdüz edilmiş,  19'u çocuk 25 sivil hayatını kaybetmişti. İsrailli yetkililer bu saldırıların  düzenlenmesine yönelik herhangi haklı bir sebep göstermeyi başaramadı. Bu  rapordaki bazı durumlarda Af Örgütü herhangi bir muhtemel askeri hedef  belirleyemedi.
 
Doğrudan ve kasıtlı olarak sivillerin hedef alındığının görüldüğü bu  durumlarda, saldırılar savaş suçu teşkil ediyor. Af Örgütü tarafından araştırılan  tüm durumlarda ev sakinlerinin, saldırılar öncesinde uyarılmadığı ortaya çıktı.  Eğer uyarılar yapılsaydı, bu kadar çok sivil can kaybı yaşanmazdı. Bu açıkça  ortada."
 
"Tüm çocuklar yanmıştı"
 
Raporda, İsrail güçlerinin saldırısına uğrayan ailelerin ifadelerine  de yer verildi. Saldırılardan kurtulan kişilerin bombardıman sonrası moloz  yığınına dönüşen evlerden çocukları ve akrabalarını korku içinde nasıl kurtarmaya  çalıştıkları, raporda detaylı şekilde aktarıldı.
 
İsrail'in sivillerin evlerine yönelik saldırılarının yıkıcı sonuçları  olduğunun belirtildiği raporda, evine düzenlenen saldırıdan kurtulan Halil Abed  Hassan Ammar'ın şu sözleri yer aldı:
 
"Korkunçtu. Kimseyi kurtaramadık. Tüm çocuklar yanmıştı. Hangisi benim  çocuğum, hangisi komşunun ayırt edemiyordum. Kimi taşıyabildiysek, ambulansa  taşıdık. Sadece en büyük çocuğum İbrahim'i tanıdım. Ayakkabılarından tanıdım. O  ayakkabıları iki gün önce almıştım."
 
Uluslararası topluma çağrı
 
Raporda yer verilen saldırıların ayrıntılarını İsrail'in tasdik  etmediği, ayrıca bu saldırıların neden gerçekleştiğine dair talep edilen  açıklamaya yanıt vermediği bildirildi.
 
Filistinli ve İsrailli yetkililer savaş suçları iddialarını bağımsız  ve tarafsız olarak soruşturmada başarısız oldukları için, uluslararası toplumun  Uluslararası Ceza Mahkemesi'nin (ICC) bu iddiaları soruşturmasına destek vermesi  gerektiği belirtildi.
 
Raporun detaylarına ilişkin açıklama yapan örgütün Ortadoğu ve Kuzey  Afrika Programı Direktörü Philip Luther, şunları belirtti:
 
"İsrail güçleri, yüzsüzlükle sivillerin evlerine bir dizi saldırı  düzenleyerek savaş yasalarını çiğnedi. Rapor, kaçmaya fırsatı olmayan ve  saldırılarla ilgili uyarılmayan Filistinli sivillerin hayatlarının şok edici  şekilde ihmal edildiğini gösteriyor. Evlere yönelik yinelenen ve orantısız  saldırılar, İsrail'in mevcut askeri taktiğinin hatalı ve temelde uluslararası  insani hukuk ilkeleriyle bağdaşmadığına işaret ediyor. İsrailli yetkililer cevap  vermeli. Uluslararası toplum, ciddi ihlallerin ebedi döngüsüne ve cezasız kalmaya  son vermek için acil adımlar atmalı."
 
İsrail'in, yıllardır abluka altında tuttuğu Gazze'ye 7 Temmuz'da  başlattığı ve 51 gün süren saldırılarında, 2 bin 157 kişi hayatını kaybetmiş, 11  binden fazla kişi yaralanmıştı.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler