YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İsrail Gazze'ye karadan ve havadan saldırıyor!
İsrail ordusu ile Filistinli grupların çatışmaya başladığı, İsrail tanklarına savaş uçaklarının destek verdiği ve topçu ateşinde 8 Filistinlinin öldüğü bildirildi.
İsrail Gazze'ye karadan ve havadan saldırıyor!
18 Temmuz 2014 / 06:30 Güncelleme: 18 Temmuz 2014 / 08:06

İsrail ordusunun Gazze'ye kara saldırısı başlattığı bildirildi. 

İsrail Başbakanlık Sözcüsü Ofir Gendelman, Başbakan Binyamin Netanyahu'nun, İsrail ordusuna, Gazze'den İsrail'e uzanan tünellerin vurulması amacıyla kara harekatı başlatılması emrini verdiğini açıkladı.

Gazze'nin kuzeyinden bölgeye giren İsrail askeri araçlarının Beyt Lahya kentine ilerlediği belirtildi.

Görgü tanıklarından alınan bilgiye göre, İsrail ordusuna ait tank ve zırhlı araçlar, Gazze'nin kuzeyindeki Beyt Lahya kentine doğru ilerliyor. Zırhlı araçlardan bölgedeki tarım arazilerine ve yerleşim birimlerine ateş açıldı, aydınlatma fişeği ve sis bombaları atıldı. 

İsrail savaş uçakları kentte uçuş yaparken, İsrail askerleri ile Filistinli silahlı gruplar arasında şiddetli çatışmalar çıktı. Beyt Lahya'dan, yoğun ateş ve patlama sesleri duyuluyor. 

Elektriklerin kesildiği Beyt Hanun ve Beyt Lahya kentlerinin yanı sıra Gazze'de telefon hatları kilitlendi. Çeşitli kentlere düzenlenen hava saldırılarında birçok binada ve altyapıda hasar meydana geldi.

Cibaliya Mülteci Kampı'na da aydınlatma fişeği atıldığı öğrenildi.

İsrail birliklerinin top atışı sonucu 8 kişi öldü

İsrail'in Gazze'ye başlattığı kara saldırısında, Beyt Hanun beldesi ile Refah ve Han Yunus kentlerinde biri çocuk 8 Filistinli hayatını kaybetti. 

Görgü tanıklarından alınan bilgiye göre, İsrail topçu birlikleri, Gazze ve Refah kentlerini yoğun bombardımana tuttu. İlk yardım ekipleri ve ambulanslar, saldırı düzenlenen bölgelere ulaşamadı.

Gazze'nin güneyine açılan topçu ateşi nedeniyle biri çocuk 2 Filistinli, Beyt Hanun beldesi ve Refah kentinde ise 4 Filistinli yaşamını yitirdi.

İsrail topçu birliklerinin,Gazze ve Refah kentlerini yoğun bombardımana tuttuğu saldırılarda ise 2 Filistinlinin hayatını kaybettiği, 10'dan fazla kişinin yaralandığı bildirildi.

Beyt Hanun ve Gazze'nin güneyindeki Han Yunus kentinin doğu sınırında İsrail askerleri ile Filistinli gruplar arasında şiddetli çatışmalar çıktı.

Görgü tanıkları, İsrail hücumbotlarının, Filistinli grupların saldırılarına karşılık, Gazze sahillerine havan topu ve ağır silahlarla misillemede bulunduğunu aktardı. 

Çatışmalardan etkilenen yüzlerce Filistinli ise evlerini terk etmek zorunda kaldı. Bu kişiler BM Filistinli Mültecilere Yardım Kuruluşuna (UNRWA) ait okullara sığındı.  

Havan ve topçu atışlarıyla hedef alınan bölgelerde, etrafa gaz kokularının yayıldığı, Beyt Lahya ve Beyt Hanun bölgelerinde elektirik kesintilerinin yaşandığı, bu durumun, Gazze'ye elektrik dağıtımını sağlayan hatlardan dördünün, kara saldırısıyla eş zamanlı olarak İsrail ordusu tarafından kesilmesi nedeniyle yaşandığı ileri sürüldü.  

Çok sayıda tank ve zırhlı araç Filistin topraklarına girdi

Bu arada İsrail ordusuna ait çok sayıda tank ve zırhlı aracın, Gazze'nin güneyindeki Refah ve Han Yunus kentlerinden Filistin topraklarına girdiği bildirildi.

Yüzlerce Filistinli evini terk etti

İsrail askerleriyle Filistinli gruplar arasında Beyt Hanun sınırında çatışma çıktığı ve Gazze'nin kuzeyi ile kuzeydoğu bölgelerinde yüzlerce Filistinlinin evlerini terk ettiği bildirildi.

Han Yunus sınırında şiddetli çatışmalar

Öte yandan, Gazze'nin güneyindeki Han Yunus kentinin doğu sınırında, İsrail askerleri ile Filistinli gruplar arasında şiddetli çatışmalar olduğu kaydedildi.

İzzeddin el-Kassam Tugayları'ndan açıklama

Hamas'ın askeri kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, Gazze topraklarına giren İsrail zırhlı araçları ve tanklarına 5 füze fırlattığını, Beyt Lahya beldesinde 1 zırhlı aracı imha ettiğini duyurdu.

03:28
 // KLASİK KINAMA MESAJLARI
Bıktık artık şu klişeleşmiş kınama mesajlarından. İsrail vurur, ''şiddetle ve esefle kınıyoruz'' denir ve uyumaya devam edilir. Olmadı, klasik İslam Ülkeleri Teşkilatı ve BM acil toplantıya çağrılır; masadaki çerezler ve gazozlar hüpletilip kalkılır. Ama İsrail hep vurur. Bu acziyet ve zillet nere kadar... Yeri geldiğinde küçücük bir direnişe aslan parçası kesilir, dağı taşı dümdüz ederiz. Vatan bayrak millet ezan edebiyatı yaparız. İsrail vurur, 50 yıllık nakarat; ''esefle kınıyoruz'' ben de sizi esefle kınıyorum....
18 Temmuz 2014 03:28
02:00
 // Ahmet
Malezyada her dinden insanlar barış içinde yaşıyor. Bakıyorsun ikidir malezya yolcu uçağı indiriliyor. Az önce yabancı ajanslar iflasın kaçınılmaz olduğunu anlatıyordu. Kudurdu bunlar. 80 tirilyonluk altına karşı, 800 tirilyonluk dolar basmışlar, savaş çıkartmaya çalışıyorlar çünkü silah sanayii ellerinde.....
18 Temmuz 2014 02:00
01:52
 // Ahmet
Türkiyenin isteğiyle El fetih ile hamas el sıkıştı,birlik-beraberlik ve ağabey türkiyeye karşı en zalim ve alçakça cevap. Savaş çıkartmaya çalışan neo-con baronlara dikkat.. Her ne napacaksak akıllı yapalım,sakin olalım. Ya sabır ya bismillah....
18 Temmuz 2014 01:52
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler