YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
'İsrail Gazze'ye girerse desteğimizi çekeriz'
'İsrail Gazze'ye girerse desteğimizi çekeriz'
18 Kasım 2012 13:22
İngiltere Başbakanı David Cameron, İsrailli mevkidaşı Binyamin Netanyahu'dan Gazze'deki krize son vermek için elinden geleni yapmasını istedi.

Cameron ile Netanyahu arasında dün yapılan telefon görüşmesinde İngiltere Başbakanının, "İsrail'e yönelik füze saldırılarının kabul edilemez olduğunu söylediği" bildirildi.

İngiltere Başbakanlığı'nın açıklamasına göre, Cameron karşılıklı füze saldırılarının karadan savaşa dönüşmesinden duyduğu endişeyi de dile getirdi.

Açıklamada, "Başbakan, İsrail'in maruz kaldığı füze saldırılarının kabul edilemez olduğunu söyledi. Ayrıca, mevcut krizin şiddetinin tırmanmasının, her iki tarafta da sivil ölümlerin artmasına neden olabileceği tehlikesini ifade etti. Başbakan, Birleşik Krallık'ın mevcut krizin tırmanmasını önlemek için her iki tarafa da baskı yaptığını söyledi. Cameron, Netanyahu'ya bu krize son verilmesi için elinden geleni yapması çağrısında bulundu" denildi.

İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague de bu sabah Sky haber kanalına yaptığı açıklamada, "Şu ana kadar ateşkes çağrılarının başarılı olmadığı açık" dedi.

Hamas'ın mevcut krizin temel sorumlusu olduğu konusundaki görüşünü yineleyen Hague, Hamas'ı füze saldırılarını durdurmaya, tüm tarafları da krizi tırmandırmamaya çağırdıklarını kaydetti.

Hague, hem kendisinin hem de Başbakanın İsrailli mevkidaşlarına, Gazze'ye olası bir karadan müdahalenin, İsrail'in uluslararası desteğini kaybetmesi anlamına geleceğini söylediğini belirtti. İngiltere Dışişleri Bakanı ayrıca, böyle bir müdahalenin sivil kayıpların sayısını artıracağını da ifade etti.

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler