YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İsrail, Gazze'den 8 gün içinde çekilebilir
İsrail, Gazze'den 8 gün içinde çekilebilir
İsrail, Gazze'den 8 gün içinde çekilebilir
07 Ocak 2009 / 17:00 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Fransa Cumhurbaşkanı Sarkozy, İsrail'in Gazze ateşkes planını kabul ettiğini açıkladı.


İSRAİL VE HAMAS DEĞERLENDİRECEĞİZ DEDİ


İsrail ve Hamas, Fransa Cumhurbaşkanı Nicholas Sarkozy'nin İsrail ile Filistin Özerk Yönetiminin Fransa-Mısır ateşkes planını kabul ettiği açıklamasına rağmen, bu konudaki görüşme ve değerlendirmelerin sürdüğünü bildirdi.


İsrail hükümet sözcüsü Mark Regev, Gazze Şeridi'ndeki çatışmaları sona erdirmeyi hedefleyen Fransa-Mısır girişimini memnuniyetle karşıladıklarını ve başarılı görmek istediklerini söyledi.


Sözcü Regev, ancak bu inisiyatif temelinde görüşmelerin sürdüğünü kaydetti.


Regev, güneyde sürdürülebilir bir sükunetin, Gazze'den İsrail'e yönelik düşman ateşinin tümüyle durması ve Hamas'a etkili bir silah ambargosu temelinde olacağını vurguladı.


Bu arada Gazze Şeridi'nden bir Hamas yetkilisi de, Mısır'ın önerisinin halen tartışılmakta olduğunu söyledi.


Fransa Cumhurbaşkanı Nicholas Sarkozy'nin makamından yapılan yazılı açıklamada, Sarkozy'nin, İsrail ile Filistin Özerk Yönetiminin Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek tarafından dün gece Şarm El Şeyh'te sunulan Fransız-Mısır planını kabul etmesinden duyduğu memnuniyet ifade edilmişti.


Açıklamada, içeriğiyle ilgili ayrıntılı bilgi verilmeyen planın mümkün olan en kısa zamanda yürürlüğe girmesi çağrısı da yer aldı. Sarkozy'nin açıklamasında Hamas'tansa söz edilmedi.


FRANSA, İSRAİL'İN 8 GÜN İÇİNDE GAZZE'DEN ÇEKİLEBİLECEĞİNİ DÜŞÜNÜYOR


Fransa Cumhurbaşkanlığı bürosundan üst düzey bir yetkili, Mısır'ın ateşkes planının, İsrail'in 8 gün içinde Gazze'den çekilmesini sağlayabileceğini söyledi.


Yetkili, gazetecilere yaptığı açıklamada, 4 ya da 5 gün içinde Mısır ile İsrail arasında sınırların güvenliği konusunda bir anlaşmanın sağlanabileceğini ve bu anlaşmanın İsrail ordusunun 8 gün içinde çekilmesine yol açabileceğini ifade etti.


Yetkili, Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin dün Şam'da görüştüğü Suriye Cumhurbaşkanı Beşşar Esad'ın da Mısır planını desteklediği kaydetti.


Fransız yetkili, Esad'ın "Hamas'a İsrail'e roket saldırılarını durdurması için baskı yapacağını söylediğini" de belirtti.


Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek, barış planını Sarkozy ile dün düzenledikleri ortak basın toplantısında açıklamıştı.


İSRAİL ORDUSU, 1000 DOLAYINDA BİNAYI VURDU


İsrail ordusu, "Dökme Kurşun Operasyonu" adı altında başlattığı Gazze'ye yönelik saldırılarda 12 gündür 1000 dolayında hedefi vurdu.


İsrail'in "Hamas hedeflerine yönelik" diye başlattığı, geçen Cumartesi günü de tanklar, piyadeler, istihkam birlikleri ve istihbarat birimleri ile karadan da genişlettiği saldırı, İsrail hava ve deniz kuvvetlerinin de desteğinde sürüyor.


Ordunun açıklamasına göre dün gece de Gazze Şeridi boyunca 40 hedefi vurdu.


Bu hedefler arasında roket rampaları, Hamas üyeleri, bunlar tarafından kullanılan sığınaklar da yer alıyor. Alınan bilgiye göre, Hamaslıların evlerinin altında bulunan ve saklanmaları için kullanılan 10'un üzerinde tünel de vurulan hedefler arasında yer alıyor.


İsrail'in kullandığı bombalar da dikkat çekiyor.


Askeri uzmanlar, 155 milimetrelik obüsler aracılığıyla atılan bombaların, İsrail ordusunca ilk kez bu operasyonda kullanıldığının görüldüğünü belirtiyorlar.


Zaman

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler