21 Haziran 2018 Perşembe
 • Altın192,713
 • BIST95.057
 • Dolar4,7244
 • Euro5,4834
 • Euro/Dolar0.00
 • Sterlin6,2560
 • İstanbul24 °C
 • Ankara22 °C
 • İzmir26 °C
 • Konya17 °C
 • Adana26 °C
 • Antalya25 °C
 • Diyarbakır29 °C
 • Bursa23 °C
 • Kayseri20 °C
 • Kocaeli23 °C
 • Şanlıurfa31 °C
 • Gaziantep24 °C
 • İçel27 °C
YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İsrail Gazze saldırısının 8’inci gününde kara harekatına başlatmıştı
İsrail Gazze saldırısının 8’inci gününde kara harekatına başlatmıştı
İsrail Gazze saldırısının 8’inci gününde kara harekatına başlatmıştı
05 Ocak 2009 / 08:30 Güncelleme: 05 Ocak 2009 / 00:00


İsrail Gazze saldırısının 8’inci gününde kara harekatına başladı. Hamas, 2 İsrail askerini rehin aldığını açıkladı. İsrail askerlerin rehin alındığı yönünde bilgisi olmadığını bildirdi.


Gazze’de bir İsrail askeri öldü


İsrail ordusu, Gazze Şeridi’ndeki çatışmalarda bir İsrail askerinin öldüğünü, 3 askerinin ise yaralandıını açıkladı.


Bunun, dün akşam kara saldırısının başlatılmasından bu yana İsrail’in ilk kaybı olduğu belirtildi.


Ordu, askerin Gazze’nin kuzeyinde sabah saatlerinde havan topu saldırısında öldüğünü açıkladı.Alışveriş merkezi vuruldu


İsrail savaş uçaklarının, Gazze kentinin batısındaki bir alışveriş merkezini bombalaması sonucu 5 Filistinli sivil öldü, 40 sivil de yaralandı.


Filistinli sağlık yetkililerine göre, kara operasyonunun başladığı dün akşamdan bu yana Gazze Şeridi’nde çatışmalarda ve bombardımanlarda ölenlerin sayısı, 3’ü Hamas militanı, 20’si sivil olmak üzere toplam 23’ü buldu, yaralıların sayısı da 140’a yaklaştı.


Gazze’nin eski kent tarafında bulunan "Firas" adlı alışveriş merkezinin, İsrail ordusunun hava saldırılarının sürmesi nedeniyle boş olduğu bildirilirken, ölen ve yaralananların, bombardımanda hasar gören çevre binalarda yaşayanlar olabileceği kaydedildi.


Firas alışveriş merkezinin, İslami Cihad’ın bir üyesine ait olduğu ifade ediliyor.


Bölgenin kuzeyindeki bombardımanlarda bir Filistinli yerel askeri komutanın evi de vuruldu. Filistinli militanın ailesinden 4 kişinin de öldüğü evi vuran füzenin, pilotsuz uçaklardan atıldığı belirtildi. Füzenin vurduğu evde, militanın iki kardeşi ile yeğeninin de öldüğü kaydedildi.


Beyt Lahya’daki Kemal Edvan hastanesi yetkilileri, vurulan evden, aralarında çocukların da bulunduğu çok sayıda yaralının taşındığını bildirdi.


İsrail ordusu askerlerinin yoğun bombardıman altında Gazze Şeridi’nin kuzeyindeki Beyt Hanun bölgesinde, kent ile Gazze şehri arasındaki ana yolun birkaç yüz metre ilerisine kadar geldikleri, ancak kente girmedikleri belirtiliyor.


Beyt Hanun’da 4, ayrıca Beyt Lahya’da 2 Filistinli’nin bombardımanlarda öldüğü ifade edilirken, güneydeki Refah’ta da 2 Filistinli’nin hayatını kaybettiği öğrenildi.Gazze’de bir anne ile 4 çocuğu öldü: Ölü sayısı 505


İsrail’in Gazze Şeridi’nde kara saldırılarında, Gazze kentinin Tuffah mahallesinde bir anne ile 4 çocuğu hayatını kaybetti.


Filistinli yerel kaynaklara göre, İsrail bombardımanında evleri hedef olan aileden 5 kişi aynı anda ölürken, çocukların birinin bir, diğerinin iki yaşında olduğu belirtiliyor. Çocukların cesetlerinin parçalanmış halde hastaneye getirildiği de kaydedildi.


Böylece dün akşam başlayan kara saldırılarının ilk 24 saatinde ölen Filistinlilerin sayısı 35’i bulurken, 9 gündür devam eden "Dökme Kurşun" operasyonu sırasında ölenlerin sayısı da 505’e ulaştı. Operasyonda yaralananların sayısının ise 2 bin 300 civarında olduğu ifade ediliyor.


Gazze fiili olarak ikiyi bölünmüş durumda


Gazze’nin farklı bölgelerinde Hamas militanları İsrail ordusuyla çatışıyor. İsrail kara birliklerini hava ve denizden de destekliyor.


Filistinli hastane kaynakları Gazze’nin kuzeyine düzenlenen tank saldırısında çoğu sivil 12 kişinin öldüğünü açıkladı.


Şu ana kadar saldırılarda yaklaşık 500 Filistinli yaşamını yitirirken, yaralı sayısı ise 3 bine yaklaştı.


İsrail askerleri, Nuseyrat, Beyt Lahiye, Han Yunus ve Refah bölgelerinden Gazze Şeridi’ne girdi.İsrail 30 askerinin yaralandığını duyurdu


İsrail ordusu, kara harekatı başlattığı Gazze Şeridi’nde gece boyunca meydana gelen çatışmalarda 2’si ağır toplam 30 askerinin yaralandığını açıkladı.


İsrail ordu sözcülüğünün açıklamasına göre, çatışmalarda bir subay ile bir er ağır yaralanırken, 28 asker de hafif yara aldı.


Ordu, piyadeler, tanklar, istihkamcılar, top desteği ve istihbarat birimlerinin ortaklaşa katıldığı kara harekatının İsrail Hava Kuvvetlerine bağlı uçaklarla, donanmanın desteğinde devam ettiğini bildirirken, çatışmalarda "onlarca Hamas militanının" vurulduğu belirtildi.


Ayrıca, uçakların, gece boyunca 45 Hamas hedefini bombaladığı, bunlar arasında tünellerin, silah depolarının ve havan mermisi mevzilerinin bulunduğu kaydedildi.


İsrail hücum botlarının da Gazze kentindeki Hamas’ın istihbarat merkezine, roket rampalarının bulunduğu yerlere ve Hamas’ın deniz karakollarına saldırı düzenlediği bildirildi.


Askeri yasak bölge alanı genişletildi


Öte yandan, düzenlenen kara operasyonu çerçevesinde, İsrail tarafında Gazze Şeridi ile sınırlar boyunca daha önce ilan edilen "kapalı askeri bölge"nin sınırları genişletildi.


Güney Kuvvetleri Komutanlığı’nın talimatı doğrultusunda, bu bölgede yollar, sivil trafiğe ikinci bir emre kadar kapatılacak; yalnızca bu bölgelerde yaşayanların giriş-çıkışına izin verilecek.5 doktor, yaralı almaya giderken bombardımanda öldü


İsrail ordusu piyadelerinin Gazze Şeridi’nin kuzeyinden ve Gazze kentinin doğusundan başlattıkları kara saldırısı devam ederken, ağır bombardımanda yaralıları almaya çalışan Gazzeli 5 doktor hayatını kaybetti.


Dün geceki ağır bombardımanlar sırasında Gazze kenti ve kuzeyindeki Cebaliye’de ambulanslarla yaralılara ulaşmaya çalışan doktorlardan, Gazze’nin en büyük hastanesi olan Şifa hastanesi doktorlarından İhab Medhun ile Muhammed Ebu Hasira’nın da aralarında bulunduğu 5 doktor ve ambulans şoförleri, ambulansların hedef alınması sonucu öldü.


Şifa hastanesi doktoru,  "Ambulanslar rahat hareket edemiyor. Onlar da bombalanıyor. Şu anda, (kuzeydeki) Beyt Lahya’nın güneyinde bir evde, sivillerden 20-25 kadar yaralı var. Ama ambulanslar bombardıman altında oraya gidemiyor" dedi.


Durumu, "Savaş durumu, bir savaşta ne yaşanıyorsa o" diye özetleyen doktor, "her şey her yer bombalanıyor" diye konuştu.


Filistinli militanların Grad füzeleri Aşdod limanını vurdu


Filistinli militanların Gazze Şeridi’nden fırlattığı Grad füzelerinden biri, İsrail’in Aşdod limanına düştü.


Bir Türk gemisinin de yük boşaltmak üzere yeni yanaştığı limanda, geminin bulunduğu rıhtımdaki gümrüksüz satış mağazalarının depolarına düşen füze, depolarda yangın çıkmasına neden oldu.


Saat 12.25 sularında düşen füzenin hemen yakınında bulunan Türk gemisinin adının "Tayyar Şenkaya" olduğu öğrenildi.


Türk gemicilerden birkaçının da o sırada gümrüksüz satış mağazalarında bulunduğu, patlama sırasında bazılarının üzerine depo duvarlarından parçalar düştüğü belirtilmekle birlikte, ciddi bir yaralanmanın meydana gelmediği de
bildiriliyor.


Limanda ayrıca 5 Türk gemisinin daha yüklerini boşaltmak üzere beklediği belirtiliyor. Duman denizcilik firmasına ait M/V ÇİNE, Mert E, Osman Doğruyol, Şükran S ve Sultanköy adlı gemilerin de yükleme-boşaltma çalışmaları için limanda bulunduğu ifade edilirken, Aşdod limanında 20’dan fazla geminin olduğu kaydedildi.


Depolarda çıkan yangının çok büyük olmadığı belirtilmesine rağmen, depolarına füze isabet eden Aşdod limanı giriş ve çıkışları kapatıldı.


Peres, ateşkes olasılığını reddetti


İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres, Hamas’la ateşkes olasılığını reddetti.


Peres, Amerikan ABC televizyonundaki haber programı "This Week"te yaptığı açıklamada, "Gazze Şeridi’ni işgal etme ya da Hamas’ı ezme niyetleri olmadığını, amaçlarının terörü ezmek olduğunu" söyleyerek, "Hamas’ın gerçek ve ciddi bir derse ihtiyacı var. Şimdi bu dersi alıyorlar" dedi.


Şimon Peres, Hamas’ın saldırıları devam ettiği sürece ateşkes ilan etmelerinin söz konusu olmadığını da belirtti.


Barak: ’’Başka alternatifimiz yoktu"


İsrail’e göre saldırının amacı vatandaşlarını korumak ve ’İsrail’in güneyine yönelen roket saldırılarını etkisiz hale getirmek ve Hamas’ın terör alt yapısını imha etmek’.


İsrail Savunma Bakanı Ehud Barak , "Başka alternatifimiz yoktu" dedi.


İsrail, Gazze halkına broşürlerle evlerinde kalmaları ve Hamas’a destek olmamaları çağrısında da bulunuyor.


İsrail Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mark Regev, operasyonun amaçlarına ulaştıklarında sona ereceğini belirtti ve "Amacımız Gazze’de rejim değişikliği değil, halkımızı korumak" dedi.


Pazner: "Uluslararası alanda büyük bir anlayış var"


Fransız Europe 1 radyosuna konuşan İsrail hükümeti sözcüsü Avi Pazner, İsrail’in Gazze Şeridi’ndeki operasyonlarına karşı "uluslararası alanda büyük bir anlayış" olduğunu söyledi.


Pazner, "AB, Çek Cumhuriyeti dışişleri bakanının ağzından, hareketimizi saldırı değil savunma amaçlı olarak nitelemiştir, biz burada, Hamas teröristlerinin Gazze topraklarından düzenlediği saldırılara karşı meşru müdafaa hakkımızı kullandığımız konusunda uluslararası alanda büyük bir anlayış olduğunu görmekteyiz" dedi.


Pazner, bu operasyonu füze ve roketler susana kadar ve İsrail’in güneyindeki güvenlik durumunu tamamen değiştirene kadar sürdürmek istediklerini belirtti.


AB Dönem Başkanı Çek Cumhuriyeti’nin sözcüsü Jiri Frantisek Potuznik, İsrail kara birliklerinin Gazze’ye girişini "saldırı değil, savunma amaçlı" bir eylem olarak gördüklerini ifade etmişti.


Çek Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Karel Schwarzenberg ise daha sonra, Çek sözcüsünün kara harekatının "saldırı değil savunma amaçlı" olduğu yönündeki sözlerinin yanlış anlaşıldığını söylemişti.


Diskin: "Hamas, İsrail’le ateşkes şartlarında yumuşuyor"


İsrail İç Güvenlik Servisi Şin Bet (Şabak) Başkanı Yuval Diskin, Hamas’ın İsrail’le ateşkese yönelik taleplerinde yumuşama eğiliminde olduğunu söyledi.


İsrail’in Gazze Şeridi’nde önce havadan saldırılarla başlattığı "Dökme Kurşun" operasyonunun 9’uncu gününde bakanlar kuruluna brifing veren Diskin, "Hamas’ın ateşkes konusundaki koşullarına ilişkin tavrını yumuşattığına ilişkin belirtiler var" dedi.


Diskin’e göre, Hamas’ın yurtdışındaki yönetimi, Arap ülkelerinin kendi yanıbaşlarında yer almamasından dolayı büyük hayalkırıklığına uğrayarak, bir ateşkes sağlamak için uğraş veriyor. Gazze Şeridi’ndeki yönetim için de durumun aynı olduğunu söyleyen Diskin, hem Gazze’deki hem de ülke dışındaki Hamas liderliğinin kendilerini tehlike içinde gördüklerini de ifade etti.


İsrail ordusu Askeri İstihbaratı Başkanı General Amos Yadlin de bakanlar kurulu toplantısında harekatın gidişatına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.


Yadlin, Hamas’ı kastederek, "Örgüt çok ciddi bir darbe aldı" derken, yüzlerce "teröristin" öldüğünü, silah ve cephane stoklarının imha edildiğini, tünellerin yanı sıra roket üretim sistemlerinin de ciddi hasar gördüğünü söyledi.


Askeri İstihbarat Başkanı, örgüt liderlerinin vatandaşları için değil, sadece kendileri için çalıştıklarını öne sürdü. Filistinliler arasında, bu durumun sorumlusu olarak Hamas’a yönelik eleştirilerin arttığını ileri süren Yadlin, operasyon boyunca Hamas’ın sivilleri kalkan olarak kullanmaya devam ettiğini de iddia etti.


Askeri istihbarat değerlendirmelerinde dün, İsrail Hava Kuvvetleri’nin saldırılarında, Hamas’ın roketlerinin üçte birinin imha edildiği belirtilmişti.


Hamas’tan ulusal birlik görüşmelerine dönme arayışı


Öte yandan Hamas liderlerinden Muhammed Nazal, El Arabiya televizyonuna yaptığı açıklamada, Gazze Şeridi’ndeki İsrail saldırılarına son vermek için bir yol bulunması doğrultusunda, örgütün Filistin’de ulusal birlik görüşmelerini, herhangi bir önkoşul ileri sürmeksizin yeniden başlatmaya hazır olduğunu ifade etti.


Nazal, bu konunun sadece İsrail’e karşı mücadele üzerinde yoğunlaşması gerektiğini vurgularken, "Başka bir gündemi müzakere etmeye gerek yok. Diğer konuları görüşmenin zamanı değil" ifadelerini kullandı.


AB’den Gazze’ye 3 milyon euroluk yardım


Avrupa Birliği, insani krizin olduğu Gazze’ye 3 milyon avroluk acil yardım yapacağını açıkladı.


AB’den yapılan açıklamada, "Yardım, İsrail’in hava saldırıları ve devam eden giriş yasaklarından etkilenen insanların temel ihtiyaçlarını mümkün olan en hızlı biçimde karşılamak için gönderilecek" denildi.


Yardımın gıda, tıbbi malzeme ve barınma ihtiyaçlarını karşılamak için yapılacağı belirtildi.


AB Kalkınma İşleri komiseri Louis Michel de İsrail’e yardım geçişlerine izin vermesi çağrısında bulunarak, her geçen gün Filistin halkının durumunun daha umutsuz hale geldiğini belirtti.


AB’nin yeni dönem başkanı Çek cumhuriyeti’nin Dışişleri Bakanı Karel Schwarzenberg de İsrail’e, insani yardımların Gazze’ye geçişine izin vermesi çağrısında bulundu.


Schwarzenberg, yaptığı açıklamada, "Bir devletin kendini koruma konusundaki tartışmasız hakkı bile sivilleri etkileyen eylemlere izin vermez" dedi.


Çek bakan, İsrail ile Filistinliler arasında arabuluculuk için bugün Ortadoğu’ya gidecek. Heyette, AB Ortak Dış Politika ve Güvenlik Yüksek Temsilcisi Javier Solana ile Fransa ve İsveç’in dışişleri bakanları da bulunacak.


DÜNYADAN TEPKİLER


Türkiye:


Türkiye, İsrail’in uluslararası toplumun uyarılarına ve uluslararası kamuoyundaki tepkilere rağmen Gazze Şeridi’ne kara harekatına başlamasını kabul edilemez bulduğunu ve kınadığını belirterek, harekatın durdurulması ve ateşkes sağlanması çağrılarını yineledi.


Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, Türkiye’nin daha önce, İsrail’in Gazze Şeridi’ne düzenlediği hava harekatını derin kaygıyla karşıladığını belirttiği, bu harekatın derhal sona erdirilmesi, sükunetin tesis edilmesi ve Gazze halkına acil insani yardım ulaştırılmasına olanak sağlanması çağrısında bulunduğu hatırlatılarak, "Bu çağrılarımıza rağmen İsrail’in kara harekatına başlaması infiale yol açmış ve kaygılarımızı daha da arttırmıştır. İsrail’in uluslararası toplumun uyarılarına ve uluslararası kamuoyundaki tepkilere rağmen Gazze Şeridi’ne kara harekatına başlamasını kabul edilemez buluyor ve kınıyoruz" denildi.


Açıklamada, gerilimi tırmandırmanın kimseye faydasının olmayacağının açık olduğu belirtilerek, soruna askeri yoldan çözüm aramanın daha fazla kan ve göz yaşına yol açmaktan başka bir sonuç vermeyeceği vurgulandı.


Bakanlık açıklamasında, Türkiye’nin, bölge daha fazla istikrarsızlaştırılmadan, daha fazla can kaybına yol açılmadan İsrail askeri harekatının durdurulması, çatışmaya derhal son verilmesi ve kalıcı bir ateşkese
gidilmesi için bir kere daha çağrıda bulunduğu belirtildi.


Açıklamada ayrıca, "BM Güvenlik Konseyi’nin derhal duruma el koyması ve olayları kontrol altına almak üzere gerekli adımları atmasını önemle bekliyoruz" ifadesi kullanıldı.


İngiltere:


İngiltere Başbakanı Gordon Brown, İsrail’le Hamas arasında derhal ateşkes ilan edilmesini istedi.


Brown, BBC’ye verdiği demeçte, "Yapmamız gereken, acil ateşkes için eskisinden daha çok çaba göstermek. İsraillilerin roket saldırılarının olmayacağı konusunda birtakım garantiler alması gerekiyor" dedi.


Mısır Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan açıklamada da İsrail’in Gazze’de kara harekatına başlaması ve bu toprakları istila etmesi kınandı.


Açıklamada, İsrail’den saldırganlığını derhal ve önkoşulsuz durdurması istenirken, BM Güvenlik Konseyi ile Ortadoğu Dörtlüsüne, İsrail’in saldırganlığını durdurmak için vakit geçirmeden sorumluluklarını yerine getirmesi çağrısında bulunuldu.


Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Qin Gang da Gazze’deki durumdan kaygı duyduklarını belirterek, taraflara, sivil kayıpları önlemek için askeri eylem ve çatışmaları derhal durdurmaları çağrısı yaptı.


Almanya:


Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier, Gazze Şeridi’ndeki çatışmaların büyümesinden duyduğu endişeyi dile getirdi.


Steinmeier, bugün Berlin’de yaptığı açıklamada, "Gazze Şeridi’ndeki çatışmaların büyümesi kısa vadede ateşkes sağlanması ümidini azaltıyor. Bu nedenle ateşkesin sağlanması için gerekli şartların yaratılması amacıyla uluslararası camianın neler yapabileceği konusunda ortaklarımızla bir an önce çalışmamız gerekli" dedi.


Steinmeier, taraflara çağrıda bulunarak, bölgedeki sivil halka acil yardım yapılabilmesi için gerekli şartları yaratmalarını da istedi.


İsrail’in güvenliğinin sürekli bir şekilde sağlanması gerektiğine de ifade eden Steinmeier, bunun için sadece radikal dinci Hamas örgütünün İsrail’e yönelik füze saldırılarını durdurmasının yeterli olmadığını, Gazze Şeridi’ne yönelik silah kaçakçılığının da önlenmesi gerektiğini söyledi.


Steinmeier’in bugün İsrail Dışişleri Bakanı Tzipi Livni’yle de telefon görüşmesi yapması bekleniyor. CNNTÜRK


Harekat saldırı amaçlı değil savunma amaçlıymış

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler