YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İsrail Gazze ablukasında çark etti
İsrail Gazze ablukasında çark etti
24 Şubat 2016 11:38
İsrailli istihbaratçı, Gazze'deki ekonomik krizin İsrail aleyhinde bir patlamaya sebep olacağını belirterek çözüm gerektiğini söyledi

Yıllardır Gazze'de acımasız bir abluka politikası güden İsrail, işler kendi aleyhine dönünce adeta çark etti. İsrail Askeri İstihbarat (AMAN) Başkanı Herzl Halevi, Gazze'de yaşanan ekonomik sıkıntının İsrail için tehlike oluşturduğunu söyledi.

İsrail Radyosu'nun haberine göre, İsrail Meclisi Knesset'e bağlı güvenlik ve dışişleri komitesinin kapalı oturumunda konuşan Halevi, Gazze ekonomisinin iyileştirilmesinin önemine değindi.

İSRAİL'E ZARAR VERİYOR

"Gazze ekonomisinin kötüleşmesi İsrail aleyhinde bir patlamaya sebebiyet verecektir" diyen Halevi, İsrail'deki Filistinli işçilerin sayısının arttırılması türünden ekonomik adımların gerilimi düşürebileceğini belirtti.

Halevi, Birleşmiş Milletler'in (BM) hazırladığı ve İsrail ablukasının devam etmesi durumunda Gazze'nin gelecek 4 yıl içinde yaşanamaz bir yere dönüşeceğinin öngörüldüğü rapordan alıntılar yaptı.

İsrail Maliye Bakanlığı İskan Kurumu Başkanı Avigdor Yitzhaki dün yaptığı açıklamada, İsrail hükümetinin, inşaat çalışmalarına hız vermek amacıyla 30 bin Filistinliye çalışma izni çıkarmayı hedeflediğini duyurmuştu.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler