YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İsrail gazetesinden şaşırtan çıkış
İsrail’in önde gelen gazetelerinden Haaretz, “Türkiye düşman değil. Hükümet, ilişkileri düzeltmeli” tavsiyesinde bulundu...
İsrail gazetesinden şaşırtan çıkış
05 Eylül 2011 / 07:36 Güncelleme: 05 Eylül 2011 / 07:52

Türkiye ile ilişkilerin stratejik önem taşıdığını vurgulayan İsrail’in önde gelen gazetelerinden Haaretz, “Türkiye düşman değil. Hükümet, ilişkileri düzeltmeli” tavsiyesinde bulundu. Yazar Şlomo Avneri ise Netanyahu’nun İsrail’e zarar verdiğini yazdı.

İsrail’in Haaretz gazetesindeki başyazıda, İsrail’in daha Palmer raporu yayımlanmadan önce üzüntülerini ifade etmesi gerektiği vurgulanarak, bunun, Türkiye’yle ilişkiler gibi stratejik önemdeki bir değerin karşılığının küçük bir bedeli olduğu belirtildi. Başyazıda, “aceleci ve sert tepkisine rağmen Türkiye’nin İsrail’e hâlâmantıklı bir diplomasi şansı bıraktığı” belirtilerek, İsrail’in aslında rapor yayımlanmadan önce üzüntülerini bildirmesi, tazminat ödemesi ve ilişkileri düzeltmesi gerektiği kaydedildi. Yazıda, “Türkiye’yle ilişkiler gibi stratejik bir değer için bu ödenecek küçük bir bedeldir” ifadesi kullanıldı.

NETANYAHU HASARLAR VERİYOR

Gazetenin yazarlarından Zvi Bar’el de “Türkiye düşman devlet değildir” diyerek Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun da Ankara’nın tavırlarının Netanyahu hükümetinin uyguladığı politikaların bir sonucu olduğunu ve İsrailliler’i veya Yahudiler’i incitme niyetinin bulunmadığını vurguladığı kaydedildi. Gazetenin yazarlarından Şlomo Avneri de Netanyahu hükümetinin, filoya baskının İsrail’e verdiği zararı asgariye indirmek yerine, daha da alevlendirip, İsrail’e ilave stratejik hasarlar vermeyi başardığı kaydedildi.

BU BİR POLİTİKA SORUNU

Yorumda, “bugün Türkiye’deki hükümete ve İsrail’e yönelik izlediği politikalara karşı olanların bile, İsrail’in filo olayındaki tutumuyla ilgili eleştirileri paylaştıklarının bilindiği” ifadelerine yer verilerek, “Onların bakışı açısından biz 9 Türk vatandaşını öldürdük. O nedenle olayın siyasi yönünün ötesinde, İsrail’in gemide ölenlerin aileleri için bir tazminat fonu kuracağını açıklaması önemlidir” denildi. Avneri yorumunda, Türkiye ile ilişkiler söz konusu olduğunda, İsrail’in uzun vadeli çıkarları bulunduğunu, bunun bir prestij veya onur meselesi üzerindenmanevralar yapmaktan çok, gerçek bir politika konusu olduğunu ifade etti. (Bugün)

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler