YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İsrail gazetesinden özür
İsrail gazetesi, Norveç saldırısı yorumları için Norveç'ten özür diledi.
İsrail gazetesinden özür
07 Ağustos 2011 / 13:58 Güncelleme: 07 Ağustos 2011 / 14:03

İsrail'in İngilizce yayımlanan gazetelerinden Jerusalem Post, 22 Temmuz'da Norveç'te düzenlenen saldırılardan üç gün sonra yayımladığı başyazısında ve bir yorumda yer alan bazı yakışıksız ifadelerden dolayı Norveç halkı ve hükümetinden özür diledi.

Başyazıda, Anders Behring Breivik adlı aşırı sağcı teröristin düzenlediği saldırılar, "Ne yazık ki fark gözetmeyen caniyane terörizmle yakından tanış olan İsrail halkı olarak, kalbimiz Norveç halkıyla birlikte" sözleriyle kınanmış, ancak daha sonra "çok kültürlülüğün, Avrupa'nın göçmen politikasının ve hatta Oslo barış sürecinin tehlikelerine" işaret edilmişti.

Tepki olarak gelen ve çoğu gazetenin internet sayfasında yayımlanan okur mektuplarından birinde, "Norveç'teki terörizmi ısrarla kınarken, başyazınız bir yandan da şoke edici ve utanmaz ifadelerle teröristin eylemini haklı gösterme çabalarına girişiyor" denilmişti.

Gazetenin Yayın Yönetmeni Steve Linde, hafta sonu yayımlanan özür yazısında, Breivik'in görüşlerinden etkilendiğini belirttiği kişiler arasında saydığı gazetenin yorumcularından Caroline B. Glick'in, "Breivik'in çarpık kafasının, kendisi dahil bazı tutucu yazarlardan ilham aldığı" yolundaki sözlerinin, kendilerinin aynı görüşleri paylaştığı anlamına gelmeyeceğini de vurguladığını kaydetti.

Linde, Breivik'in daha önce hazırladığı ve İslam karşıtlığını vurgulayıp, Siyonizmi övdüğü bir manifesto yayımladığını hatırlatarak, "Bu, İsrail'in arzu edeceği türden bir destek değil, Nazilerin Yahudiler karşısındaki tavrını andıran bir İslamofobidir. İsrail'deki ve tüm dünyadaki Yahudi, Müslüman ve Hristiyanlar bu tür nefret suçlarına hep birlikte karşı çıkmalıdırlar" ifadesini kullandı.

Jerusalem Post, İsrail Dışişleri Bakanlığının, Başbakan Binyamin Netanyahu'nun ve Cumhurbaşkanı Şimon Peres'in olaydan duydukları üzüntüyü dile getirdiklerini vurgulayarak, Norveç hükümetinden ve halkından gazetenin özrünü kabul etmeleri dileğinde bulundu. AA
 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler