YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İsrail Fransa'nın Filistin kararına ateş püskürdü
İsrail, Fransa'nın Filistin'i tanıma yönünde attığı adıma ateş püskürdü. Tel Aviv, kararın tek taraflı alınan büyük bir hata olduğunu öne sürdü. Filistinlilerse memnun... Bu arada İsrail, aralarında çocukların da bulunduğu 22 kişiyi gözaltına aldı.
İsrail Fransa'nın Filistin kararına ateş püskürdü
04 Aralık 2014 / 23:28 Güncelleme: 04 Aralık 2014 / 23:42

İsveç hükümetinin Filistin'i resmen tanımasının ardından İngiltere, İspanya, İrlanda, Fransa meclislerinden de hükümetlerine tanıma kararı almaları yönünde tavsiye kararları çıkmıştı.
Hollanda parlamentosu'ndaki Türk milletvekilleri de parlamentonun alt kanadı temsilciler meclisi'ne Filistin önergesi vermeye hazırlanıyor.

Öte yandan Fransa meclisi'nde benimsenen karar tasarısı İsrail'in tepkisine neden oldu. Tel Aviv yönetimi kararın "tek taraflı alınan büyük bir hata" olduğunu öne sürdü. İsrail'in Paris büyükelçiliği de barış ihtimalinin zarar gördüğünü savundu.

Filistin'se karardan memnun...  Filistin kurtuluş örgütü'nden yapılan açıklamada, fransız halkına teşekkür edildi. Fransız hükümeti, Filistin'in resmen tanınması için gerekli adımları atmaya davet edildi.

Bugüne kadar, 193 ülkeden 135'i Filistin'i devlet olarak tanıdı

Öte yandan İsrail çeşitli şehirlerde, aralarında çocukların da bulunduğu 25 kişiyi gözaltına aldı. Gözaltıların bazıları, Batı Şeria'daki mülteci kampına düzenlenen baskının ardından yaşandı. Filistinli gençlerin baskına tepki göstermesine İsrail askerleri mermi ve göz yaşartıcı gazlarla karşılık verdi.

KANALAHABER.COM/ÖZEL İÇERİK

 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler