YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
'İsrail FKÖ ile imzaladığı tüm anlaşmaları ihlal etti'
'İsrail FKÖ ile imzaladığı tüm anlaşmaları ihlal etti'
05 Nisan 2015 15:54
Filistin Devlet Başkanı Abbas, "İsrail, Filistin Kurtuluş Örgütü ile imzaladığı tüm anlaşmaları ihlal etti. Filistin Kurtuluş Örgütü Merkez Komisyonu, bu nedenle anlaşmaları gözden geçirme kararı aldı" dedi.

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, Ramallah'ın El-Bira kentindeki "İstiklal Parkı"nın açılışı sırasında yaptığı konuşmada, "İsrail,Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) ile imzaladığı tüm anlaşmaları ihlal etti ve Filistin'in UCM'ye üye olma talebini imzalamamızın ardından da Filistinlilerin hakkı olan vergi gelirlerinin transferini dondurdu. Bu nedenle FKÖ'nin merkez komisyonu, bütün anlaşmaları yeniden gözden geçirme kararı aldı" dedi.

Bu arada İsrail'in, anlaşmaları gözden geçirme ve saygı gösterme konusunda geri adım atması halinde kendilerinin hazır olduklarını ifade eden Abbas, "Nihayet İsrail vergi gelirlerinin transferini yapmayı açıkladı. Ancak borçların gerekçe gösterilmesiyle eksik gerçekleşen transferi kabul etmedik ve borç adı altında yapılan kısıtlamalar konusu ya tahkim edilecek ya da UCM'ye başvuracağız" ifadelerini kullandı.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde (BMGK) bir karar projesi için uluslararası çabaların varlığına değinen Abbas, "Biz, 1967'de işgal edilen topraklar üzerinde başkenti Doğu Kudüs olan Filistin devleti ve Filistinlilerin topraklarına dönüş hakkı kararını istiyoruz. Bunlar gerçekleşmeden İsrail Yahudi Devletini tanımayacağız" diye konuştu.

UCM'nin Lahey kentindeki merkezinde basına kapalı düzenlenen ve Filistin Dışişleri Bakanı Riyad Malki başkanlığındaki heyetin katıldığı törenle Filistin'in UCM üyeliği resmiyet kazanmıştı.

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, geçen yıl aralık ayında, aralarında UCM'nin temelini oluşturan Roma Statüsü'nün de bulunduğu 20 uluslararası anlaşmaya taraf olmak için imza atmıştı.

Filistin, Roma Statüsü'ne katılım belgesini ocak ayında BM Genel Sekreterliği'ne sunmuştu.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler