YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İsrail  Filistinlilerin cenazelerini ailelerine geri vermeyecek
İsrail Filistinlilerin cenazelerini ailelerine geri vermeyecek
14 Ekim 2015 14:51
İsrail yönetimi, cenaze törenlerinin gösterilere dönüşmesine engel olmak için, Filistinlilerin cenazelerini ailelerine teslim etmeyerek askeri mezarlıklara defnetme kararı aldı.

İsrail askerleri tarafından öldürülen Filistinlilerin cenazelerinin, ailelerine geri verilmeyeceği bildirildi.

İsrail Polis Sözcüsü Luba Samri tarafından yapılan yazılı açıklamada, Bakanlar Kurulu'nun dün Kamu Güvenlik Bakanı Gilad Erdan'ın İsraillilere yönelik eylem yapan Filistinlilerin naaşlarının ailelerine teslim edilmemesini öngören önerisini kabul ettiği belirtildi. Karara göre, polis ve askerler tarafından öldürülen Filistinlilerin naaşı İsrail'deki askeri mezarlıklara defnedilecek.

Açıklamada söz konusu kişilerin cenaze törenlerinin bir provokasyon niteliğinde olduğu ileri sürülerek, geçmişte de benzer uygulamaların yapıldığı, Erdan'ın, cenaze törenlerinin gösterilere dönüşmesine izin vermemek için söz konusu kararı önerdiği kaydedildi.

Olağanüstü önlemler alınıyor

İsrail'de bakanlar ve askeri üst düzey yetkililerin katıldığı dünkü oturumda, Kudüs'te tırmanan gerginlik nedeniyle bir dizi karar alınmıştı. Bu yeni uygulamalara göre, İsrail polisi, güvenlik gerekçesiyle istediği zaman Kudüs'te yolları kapatabilecek ve istediği alanları kuşatma altına alabilecek. İsrailli sivillere karşı saldırı düzenleyenlerin evlerinin yıkılmasına ek olarak, yıkılan bu evlerin yerine hiçbir şekilde inşaat yapılmasına izin verilmeyecek ve saldırı düzenlediği iddia edilen kişilerin tüm mal varlıkların

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler