YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İsrail, Filistinli tutuklunun evini yaktı
İsrail, Filistinli tutuklunun evini yaktı
03 Aralık 2015 10:04
İsrail askerlerinin, Batı Şeria'nın Nablus kentinde, Yahudi yerleşimcileri öldürmeyi planlamakla suçladığı tutuklu Ragıb Ahmed Muhammed Alyevi'nin evini yıktığı bildirildi.

Görgü tanıklarından alınan bilgiye göre, bir grup İsrail askeri, Alyevi'nin evini abluka altına aldı ve patlayıcıyla gerçekleştirilen yıkım öncesinde çevredeki evleri de boşalttı. Askerler, evin etrafında toplanan ve araç lastikleri yakarak, askerlere taş atan bir grup Filistinliyi gaz ve ses bombası atarak dağıtmaya çalıştı.

İsrail ordu sözcüsü Ovijaa Adraei ise yaptığı yazılı açıklamada, "2 ay önce Beyt Furik köyü yakınlarında 2 yerleşimciyi öldüren hücreye başkanlık eden Filistinlinin" evinin yıkıldığını duyurdu.

Adraei, "Alyevi'nin hücre üyelerini saldırı düzenlemeye sevk ettiğini ve bunun için kendilerine silah temin ettiğini" ifade etti.

Hamas üyesi Alyevi, İsrail tarafından Yahudi yerleşimcilere yönelik bir dizi saldırı gerçekleştirmekle suçlanmış ve geçen ekim ayında tutuklanmıştı. İsrail ordusu, Alyevi'nin ailesini geçen kasım ayında evlerinin yıkılacağı konusunda uyarmıştı.

İsrail askerleri dün de Doğu Kudüs'te İsraillilerin üzerine aracını sürdüğü gerekçesiyle vurularak öldürülen Filistinli İbrahim el-Akkari'nin evini patlayıcılarla yıkmıştı.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler