YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İsrail Filistinli kadını göz altına aldı
İsrail Filistinli kadını göz altına aldı
03 Kasım 2014 12:55
-Kudüs'te Mescid-i Aksa'ya girmek isteyen İsrail milletvekiline engel omaya çalışan Filistinli kadın gözaltına alındı

Kudüs'te Mescid-i Aksa'ya girmeye çalışan Yahudi Evi Partisi üyesi milletvekili Shuli Mualem Rafaeli'ye engel olmak isteyen Filistinli bir kadının gözaltına alındığı bildirildi.

Görgü tanıklarından alınan bilgiye göre, milletvekili Rafaeli Mescid-i Aksa'nın avlusuna girdi. Bu esnada tekbir getirerek, milletvekilini engellemeye çalışan Seher en-Neçe'yi gözaltına aldı.

Mescid-i Aksa Müdürü Şeyh Ömer el-Kisvani ve diğer yetkililerin polislere engel olmaya çalıştığı ancak başarılı olamadığı, orada bulunan Filistinlilerin de tekbir getirerek, Neçe'nin gözaltına alınmasını protesto ettiği belirtildi.

Kudüs'te bulunan Mescid-i Aksa, Müslümanların ilk kıblesi özelliğini taşıyor. Yahudiler, içerisinde Kıble Mescidi ile Kubbetu's Sahra Camisi'nin yanı sıra müze, medreseler ve büyük avlunun bulunduğu Mescid-i Aksa Külliyesi altında, Süleyman Mabedi kalıntılarının bulunduğu inancıyla bu alanda kazı çalışmaları yapıyor.

Yahudi Yerleşimciler ve İsrailli yetkililer, zaman zaman Aksa Külliyesi içerisine de girerek cami cemaatini ve eğitim gören öğrencileri taciz ediyor. Müslümanların karşı çıktığı bu tür ihlaller nedeniyle Mescid-i Aksa'da sık sık gerginlik yaşanıyor.

İsrail Parlamento (Knesset) Başkan Yardımcısı Moshe Feiglin'in de dün Mescid-i Aksa'nın avlusuna girmişti.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler