YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İsrail, Filistin'in tarihini de işgal ediyor
İsrail, Filistin'in tarihini de işgal ediyor
29 Eylül 2014 12:18
Filistin'in Batı Şeria bölgesinde bulunan Beytullahim kentindeki Hirodes (Fureydis) Kalesi, İsrail işgali altında tutuluyor.

Beytullahim kentinin güneyinde Roma İmparatorluğu tarafından Yahudiye eyaletine atanan Kral 1'nci Hirodes'in Milattan önce 22 yılında yapay bir dağın üzerinde inşa ettirdiği, İsraillilerin "Hirodes Kalesi", Filistinlilerin ise "Fureydis Kalesi" adlandırdığı kalenin kalıntıları Filistin toprakları içerisinde yer almasına rağmen İsrail'in işgal altında tuttuğu tarihi eserler arasında yer alıyor.

İsrail yönetimi ise Hirodes'in Yahudi kökenli olması dolayısıyla tarihi eserin kendi ulusal mirası olduğunu öne sürüyor. İsrail'in öne sürdüğü tarih tezinde Kral Hirodes'in Kudüs'te inşa ettirdiği2'nci Bet HaMikdaş (Beyt'ul Makdis) mabedi ile Hirodes Kalesi'nin bağlantılı olduğu iddia ediliyor.

Buna karşın Filistin Turizm ve Filistin Eserleri Bakan Yardımcısı Hamdan Taha, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kalenin İsrail işgalindeki Filistin mirasının bölünmez bir parçası olduğunu belirterek, "Kalenin İsrail'in kontrolü altında olması durumu değiştirmiyor, zira İsrail kaleyi zorla kontrol ediyor" diye konuşuyor.

"İsrail, Filistin topraklarında Yahudi tarihi varlığı konusundaki iddiasını desteklemek amacıyla Filistin'deki tarihi eserleri istismar ediyor" diyen Taha, Filistin'de 7 bin tarihi eser bulunduğuna işaret ederek, "İsrail, Batı Şeria'nın yüzde 61'ini oluşturan ve işgal altında olan "C" bölgesinde yer alan tarihi eserleri Filistin yönetimi tarafından yönetilmesine izin vermemek suretiyle bu eserlerin yaklaşık yarısını kontrol ediyor" diyor.

Taha, İsrail'in Filistin tarihini çarpıtma çabalarını önlemek için Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) tarafından Dünya Mirası Listesi'ne eklenmesi üzere Filistin'deki tarihi eserlerini içeren listeyi hazırladıklarını söylüyor.

Kudüs Üniversitesi Yüksek Arkeoloji Enstitüsü Müdürü İbrahim Ebu Ömer, Romalılar döneminden kalan birkaç kale ve saraylardan oluşan Hirodes Kalesi'nin hiçbir zaman dini boyut taşımadığını hatırlatarak, savunma amaçlı bir kaleden ibaret olduğunu vurguluyor.

İsrail'in tarih tezini mesnetsiz bulan Ebu Ömer, Yahudilerden sonra kalede Hristiyanların oturduğu, içerisinde kiliseleri inşa ettiklerini kaydediyor.

Filistin tarihi tüm kültürel mirası ifade ediyor

Ebu Ömer, Hirodes'in bölgede hükümdarlık yapması için Romalılardan destek aldığına dikkat çekerek, Filistin ve Ürdün'de birkaç kale inşa ettirdiğini, daha sonra Musevi dinini seçtiğini belirtiyor ve, "Bu olayların hiçbiri durumu değiştirmiyor. Biz Filistin tarihi ve kimliği deyince sadece Arap ve Müslüman mirasını kast etmiyoruz. Filistin tarihi antik Mısır'dan Kenanlı vassal prensliklere, Yahudilerden Asur, Babil, Pers ve Roma medeniyetlerine oradan İslam medeniyeti ve Arap Hristiyanlığına kadar tüm Filistin mirasını kast ediyoruz. İsrail ise sadece İbrani ırkçılığına dayanıyor ve tek tipçi kurgusal bir tarih tezi üzerinden işgalini meşrulaştırmak istemektedir." diyor.

İsrail'in Batı Şeria'yı 1967'de işgal etmesinden bu yana İsrail Turizmi Koruma Dairesi'nin, etrafındaki bölümleriyle birlikte kontrol ettiği kaleden eski Kudüs, Ürdün'ün dağları ve Ölü Denizi'n bir kısmı gözlemlenebiliyor.

Savunma kuleleri, oturma odaları, saraylar, amfi ve hamamlara sahip kalenin ortasında, inşa edildiği dağın içerisinde su kuyuları, odalar, depolar, silah depolama yerleri ve gizli çıkışların bulunduğu mekanlara açılan tünellere götüren merdivenler yer alıyor.

Kalenin bölümlerini onarmaya devam eden İsrail, her bir kısmın önümde Arapça, İbranice ve İngilizce yazan bilgilendirme levhaları yerleştirdi.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler