YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İsrail Filistin'de neden bu kadar zorlanıyor?
Büyük Batı ülkelerinin de içinde bulunduğu pek çok yerden destek alan İsrail şimdiye kadar yüzlerce sivili katletti. Hamas ise İsrail ordusuna darbe vuruyor. Bu savaşı diğerlerinden farklı kılan sebepler var.
İsrail Filistin'de neden bu kadar zorlanıyor?
21 Temmuz 2014 / 08:36 Güncelleme: 21 Temmuz 2014 / 08:39

Bu savaş nicelik hem nitelik açısından farklı. İsrail düşmanca tavırlarını bu savaştan önce sürdürürken kendi iç problemlerinden kaynaklanan baskıyı dağıtmak için Gazze’ye yöneldi. Bu savaştan önce bir hafta boyunca Gazze’de belli hedefleri vurdular. İsrail’in ikinci amacı El Fetih ile Hamas arasındaki uzlaşı hükümetine izin vermemekti.

Filistinli direnişçiler eskisi gibi değil

Filistin açısından ise 2008’de direnişçiler tecrübe edindi. Hamas, İslami Cihad ve Filistin Halk Kurtuluş Cephesi nasıl silah edineceklerini öğrendiler. Çok hızlıca vurup kamufle olabiliyorlar. Önceden birkaç yerde olan roket rampalarını bütün Gazze’ye yaydılar. İsrail sınırlarına doğru tünellerle rampaları yaydılar. Roketlerin Tel Aviv’e kadar gitmesi İsrail’i şaşırttı.
Eski tüfeklere göre bu savaş farklı

Sokaklarında tek bir üniformalı asker ya da polisin görünmediği Gazze, İsrail’e karşı savaşını yeraltı tünellerinden veriyor. Birkaç eski tüfek militanın daha birkaç saat önce iki akrabasını kaybetmiş arkadaşlarını dinlerken bile olağanüstü bir şey yokmuş gibi davrandıkları sohbet ortamına girdim. Bu savaşın 2008 ya da 2012’dekilerden farkı ne diye sorduğumda söze Muhammed Süleyman başladı:

Ağır bombardımana rağmen Filistinli örgütler Mısır’ın ateşkes önerisine direniyor. Hamas Sözcüsü Sami Ebu Zuhri, Hürriyet’e “Şartlarımız kabul edilinceye kadar ateşkesi kabul etmeyeceğiz. Şartlarımızı Katar ve Türkiye’ye ilettik. Şartlarımızdan geri adım atmayacağız” dedi. Zuhri İsrail’in Gazze’yi işgal etme ihtimaliyle ilgili de “İki kez girmeye kalkıştı ama başaramadı” diye konuştu.

direniş
 // depakin
farklı olur tabiki artık akıllandılar eski siteme döndüler birlik olmaya başladılar kendi içlerinde birleşme sağladılar bizim sayemizde eğer israil gazzeye girsin gazzeliler onları tükürükle boğacaklar sadece bütün dünyanın tepkisini çekmeyecek şekilde haklılıkları sabitleşmesini bekliyorlar israilin sonu yaklaşıyor inşAllah bitti israil bitti yavaş yavaş avrupa ve asya rusya da tavır koyacak japonlar zaten karşı son adımı da türkiye atıp yok olup gidecekler aptallar girin bakalım gazzeye :):)...
21 Temmuz 2014 Pazartesi 10:41
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler