YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İsrail, Filistin topraklarının yüzde 85'ini işgal etti
İsrail sınırları içerisinde kalan Filistin'lileri yerlerinden çıkarmak amacıyla uyguladığı yıldırma politikaları kapsamında, 27 bin kilometrekarelik Filistin topraklarının yüzde 85'ine el koymuş durumda.
İsrail, Filistin topraklarının yüzde 85'ini işgal etti
31 Mart 2016 / 21:10 Güncelleme: 01 Nisan 2016 / 08:31

İsrail'in 30 Mart 1976'da binlerce dönüm araziye el koyması, Filistinliler tarafından her yıl Toprak Günü olarak anılıyor. Filistinliler,her 30 Mart'ta olduğu gibi bu yıl da 40 yıldır işgal edilen toprakları ve hayatını kaybedenler için anma etkinlikleri düzenledi.

Toprak Günü, İsrail'le Filistin arasındaki çatışmanın kaynağı olan toprak konusunda Filistinlilerin sebatının simgesi olarak görülüyor.

Filistin Toprak Günü'nün geçmişi "Nekbe" olarak bilinen 1948'de İsrail'in kurulması ve sonrasındaki olaylar zincirine kadar uzanıyor.

Sınırları içinde kalan Filistinli Arapları yerlerinden çıkarmak için yıldırma politikaları uygulamaya devam eden İsrail hükümeti, 30 Mart 1976'da bu kişilere ait binlerce dönüm araziye el koydu.

Filistin halkı işgali protesto etmek için genel grev düzenledi. İsrail güçlerinin, Dir Hana beldesinde grevle birlikte protesto gösterileri düzenleyen Filistinlilere ateş açması sonucu da 6 kişi öldü, yüzlerce kişi yaralandı.

1976 olayları İsrailli yetkililerle Filistinli kitleler arasında ilk çatışma olması sebebiyle büyük önem kazandı.

Filistinliler topraklarının yüzde 15'ini kullanabiliyor

Filistin İstatistik Merkezi'nin Mart 2015 verilerine göre İsrail, 27 bin kilometrekarelik Filistin topraklarının yüzde 85'ine el koymuş durumda. Filistinliler ise bu alanın sadece yüzde 15'ini kullanabiliyor.

Verilere göre, Batı Şeria'da 2014 yılı sonunda İsrail askeri kamplarının sayısı 409'a, Yahudi yerleşim birimlerinin sayısı ise 580.801'e ulaştı.

İsrail'in Batı Şeria'da işgal ettiği toprakları, özellikle de C bölgesini ekonomik sömürüye açık alan olarak kullandığı vurgulandı.

Filistinliler doğal kaynaklar açısından çok önemli olan C bölgesinden İsrail'in engellemeleri nedeniyle yararlanamıyor. İsrail bu bölgeye Yahudi yerleşimcileri yerleştiriyor, askeri karargahlar kuruyor, Ayrım Duvarı inşa ediyor.

grafik-2016-03-filistintoprak_555.jpg

 // Ömer
başka ülkeye ait kuruluş veya cemaat yokmuş gibi islam düşmanı ve terör devletinin tescilli finansörleri olan musevi cemaatinin ayağına giderseniz olacağı bu?...
01 Nisan 2016 08:54
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler