YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İsrail evini bombaladı o üniversite sınavında birinci oldu
İsrail'in Dökme Kurşun operasyonlarının üzerinden bir yıl geçti. Gazze hala yaralarını sarabilmiş değil. Fakat geçtiğimiz günlerde açıklanan üniversiteye giriş sınavlarının sonuçları Gazze'de bayram havası yaşanmasına sebep oldu
İsrail evini bombaladı o üniversite sınavında birinci oldu
09 Temmuz 2015 / 22:24 Güncelleme: 09 Temmuz 2015 / 22:26

Önceki sene Temmuz ayında Dökme Kurşun adını verdiği operasyonlarla Gazze'yi yerle bir İsrail'e karşın , katliamların yıldönümünde Gazze'de değişik bir sevinç yaşanmakda .

Her sene haziran ayında Filistin Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan üniversiteye giriş sınavlarının sonuçları belirtildi . Sonuçlar, Kudüs başta olmak üzere Filistin'in birden fazla bölgesinde bayram havasında kutlanırken, Gazze'deki sevinç çok fazla daha değişik yaşanmakda .

80 bin öğrencinin 34 bini Gazze'den

Sınırlı sayıdaki üniversiteye girebilmek için kıyasıya yarışan öğrenciler için olduğu kadar aileleri için de bir hayli mühim olan bu sınava, bu sene 80 binin üzerinde öğrenci yer aldı .

Sınava Gazze'den dahil olan öğrenci sayısı ise 34 bin 697. Sınava dahil olan kız öğrenci oranı yüzde 53 olarak gerçekleşirken, sözel alanında birinciliği önceki sene evine bomba isabet ettiği için enkaz altında kalan 17 yaşındaki Gazzeli Hanan Abdelgafur üstlendi.

Görme engelli Heniyye mülteci kampından derece yaptı 

Gazze'nin öğrenci sınavlarındaki iftiharlarından biri de Heniyye Ebu Şahma. Heniyye görme engelli ve tüm zorluklara karşın sınavlarda 89.9 puan alarak çok büyük bir başarıya imza attı.

Gazze'nin Han Yunus bölgesinin batısındaki bir mülteci kampında zor koşullar altında yaşamını sürdüren Heniyye, sonuçtan ötürü çok fazla sevinçli .

Bugüne dek gittiği tüm okullarda üstün başarı gösteren Heniyye, bu başarısıyla ablukanın kendilerini yenemediğini gösterdiğini söylüyor.

İsrail'in 8 Temmuz 2014 tarihinde Gazze'ye başlattığı saldırılar esnasında 2 bin 200 kişi öldürülmüş, 10 binden çok kişi yaralanmıştı. 51 gün devam eden bombardıman neticesi 100 binden çok Filistinli evsiz kaldı.

Gazze'de ambargonun yol açtığı çok büyük zorluklara eklenen bu saldırının etkisiyle kısımda hayat çok fazla daha çok zorlaştı. Sınavlara dahil olan öğrenciler elektrik kesintileri, soğuk ve yiyecek sıkıntısına karşın gösterdikleri bu başarı ile Gazze'nin gururu olmuş durumda.

 

YENİ ŞAFAK

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler