YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İsrail Eski Başbakanı Ariel Şaron hayatını kaybetti
İsrail'in eski Başbakanlarından Ariel Şaron'un öldüğü duyuruldu.
İsrail Eski Başbakanı Ariel Şaron hayatını kaybetti
11 Ocak 2014 / 14:30 Güncelleme: 11 Ocak 2014 / 17:08

Sekiz yıldır komada olan İsrail eski başbakanı Ariel Şaron, 85 yaşında hayatını kaybetti.

Tedavi gördüğü Tel Haşemor Hastanesi Şeba Tıp Merkezi'nde yatan Şaron'un durumu son günlerde kötüleşmişti.İsrail'de 2001-2006 yılları arasında başbakanlık görevi yapan Şaron, 4 Ocak 2006'da geçirdiği beyin kanamasının ardından komaya girmişti.

Şaron, Savunma Bakanı olarak görev yaptığı 1982'de, İsrail'in Lübnan'ı işgal hareketine komuta etmişti.

Yaklaşık bin kişinin hayatını kaybettiği Sabra ve Şatilla katliamlarının baş sorumlusu olan Şaron, "Beyrut Kasabı" olarak tarihe geçmişti.İsrail askerlerinin denetimi altında katliam yapan Lübnanlı Hristiyan milisler 991 kişiyi öldürmüş, cesetleri tanınmaz hale getirdikleri için öldürülenlerin büyük çoğunluğunun kimlikleri tespit edilememişti.

Ariel Şaron kimdir?

Ariel Şaron (d. 26 Şubat 1928), İsrail devletinin başbakanlığını yapmış bir siyasetçidir. İktidardaki Kadima Partisi'nin kurucusu ve ilk lideriydi.

Likud Genel Başkanı Ariel Şaron, Rakibi Barak gibi asker kökenli olan Şaron, orduya 14 yaşında girdi. Şaron, ordu bünyesinde özel komando birliği kurarak ülke güvenliğinin korunmasında etkin görev üstlendi.

Şaron, askerliğinin yanında Tel Aviv Üniversitesi'nde hukuk öğrenimi gördü. Ehud Barak'ın da katıldığı 1967'deki 6 Gün Savaşı'nda yer alan Şaron, 1972'de ordudan ayrıldı. Aradan 1 yıl geçmeden 6 Ekim 1973'de, Mısır'ın tüm Sina Yarımadası'nı aldığı büyük zaferiyle sonuçlanan, İsrail'in en büyük dini bayramına denk gelen Yom Kippur Savaşı'nda orduya geri çağrıldı.

Knesset'e 1973'te seçilen Şaron, 1 yıl sonra istifa ederek dönemin Başbakanı İzak Rabin'e güvenlik danışmanı oldu.& Şubat 2001 tarihinde yapılan Başbakanlık seçimini rakibi Ehud Barak'a karşı yüzde 60'ı aşkın oyla kazandı.Ancak oranın bu seviyede olmasında katılım oranın düşüklüğü de önemli bir etken.İsral seçimlerine seçmenlerin yüzde 40'ı katılmadı.

Ariel Şaron 1982 yılında Lübnan İç Savaşı sırasında İsrail'in Savunma bakanı olarak görev yapmaktaydı. Gözlemciler İsrail'in gözleri önünde gerçekleşen Sabra ve Şatilla katliamından Ariel Şaron'u sorumlu tutmuşlardır. Ariel Şaron'un 2000 yılında Kudüs'teki El Aksa camii'ne polis koruması altında yaptığı ziyaret ve verdiği demeç Filistin'lilerin 2. İntifada (ayaklanma)'yı başlatmalarına neden oldu ve bir provokasyon olarak görüldü.

“Lübnan Kasabı” lakaplı İsrail Başbakanı olan Ariel Şaron, 1982'de dönemin Savunma Bakanı'yken Güney Lübnan'a girip güvenlik hattı oluşturmuş, 12 yıllık hayalini gerçekleştirmek amacıyla Gazze Şeridi'ni işgal edeceğinin ilk sinyallerini 1989'da yazdığı kitapta vermişti.

 

15:12
 // Rasim DUMAN
Ne kendi eyledi rahat, ne etrafa verdi huzur / Yıkıldı gitti nihayet, dayansın ehl-i kubur. Sabra,Şatilla ve Cenin'de binlerce kadın ihtiyar ve çocugun katili, son duragının neresi oldugunu biz çok iyi biliyoruz ve bugun sen de ogrendin. Kim haklıymış ?...
11 Ocak 2014 15:12
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler