YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İsrail Cumhurbaşkanı Rivlin'den "ırkçılık" itirafı
İsrail Cumhurbaşkanı Reuven Rivlin, "İsrail'deki birçok Arap, Yahudilerin ırkçılığına maruz kalmaktadır" dedi.
İsrail Cumhurbaşkanı Rivlin'den "ırkçılık" itirafı
26 Ekim 2014 / 19:44 Güncelleme: 26 Ekim 2014 / 20:16

İsrail basınında yer alan bilgiye göre Rivlin, Tel-Aviv'in doğusundaki Kfar Kassem köyünde 47 Filistinlinin ölümüne neden olan ve "1956 katliamı" olarak da bilinen olayın yıl dönümünde yaptığı konuşmada, "Kfar Kassem katliamında neler yaşandığını çok dikkatli biçimde incelememiz ve bunu gelecek nesillere anlatmamız gerekiyor. Burada gerçekten büyük bir suç işlendi ve bu hatanın tamir edilmesi gerekiyor" ifadesini kullandı.

Rivlin, İsrail'deki Arap toplumunun yıllardır ayrımcılığa maruz kaldığını hatırlatarak, "İsrail'deki birçok Arap, Yahudilerin ırkçılığına maruz kalmaktadır" diye konuştu.

Arap ve İsrail halkının sorumlu davranarak, şiddet ve terörizme karşı durması gerektiğine dikkati çeken Rivlin, "Ülkemizde yaşayan Arap nüfusu, her zaman İsrail'in bir parçası olacaktır" görüşüne yer verdi.

Rivlin, hiç kimsenin milletinden dolayı ülkeden kovulamayacağını vurgulayarak, İsrail'in Yahudi toplumunun ana vatanı olduğunu da sözlerine ekledi.

Öte yandan, Rivlin, görevi başındayken "1956 katliamı" etkinliklerine katılan ilk İsrail Cumhurbaşkanı oldu.

Eski İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres, 2007'de köye yaptığı ziyarette katliamdan dolayı özür dilemişti.

Kfar Kassem köyünde 29 Ekim 1956 yılında sokağa çıkma yasağı ilan edilmiş ancak bundan haberdar olmayan ve işlerinden dönen 47 Filistinli, İsrail askerleri tarafından öldürülmüştü.

21:32
 // Rasim DUMAN
Duzenbaz yahudinin gercek yuzunu bilmesek, bizi "demokratik vicdana" (!) sahip olduklarina essahtan inandiracaklar!!! Yahu alcak herif, taa 1956'ya gitmeye ne hacet, daha bu haziran ve temmuz aylarinda kadin-cocuk-ihtiyar demeden 2200 Filistinli'yi sehid edip 12000 insani da yaraladiniz! 17000 evi yiktiniz! Ozur dileme mevzuunda samimi iseniz, once buradan baslayin bakalim! Sizin "imaj parlatma"ya matuf artistliklerinizi "yemiyoruz" artik. Alcaklik,entrikacilik,duzenbazlik,hile, desise,igrenclik...ve akla gelebilecek -veya akla ve hayale gelemeyecek - ne kadar habis is varsa, hepsini yapmakta pek mahirsiniz ve bu vadide sizinle yarisabilecek tek millet var : İngilizler! Sizden nefret ediyoruz!...
26 Ekim 2014 21:32
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler