YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İsrail çocukları umursamıyor
İsrail çocukları umursamıyor
İsrail çocukları umursamıyor
14 Ocak 2009 / 07:44 Güncelleme: 14 Ocak 2009 / 00:00

İsrail'in Gazze saldırılarının 19. gününde havadan, karadan ve denizden bombardıman aralıksız sürüyor. Saldırılarda yarısı çocuk ve kadın olmak üzere 1000 Filistinli şehid oldu ve 5 bine yakın Filistinli de yaralandı. Hastane kaynakları yaralıların birçoğunun durumunun ağır olduğunu belirtiyor. Filistinli yetkililer, enkazların altında da birçok cesedin bulunduğu bildiriyor.

'İSRAİL ÇOCUKLARI UMURSAMIYOR'


Birleşmiş Milletler'in çocuk hakları ile ilgili komisyonu İsrail'i, Gazze'ye yönelik saldırılarında çocukların korunması konusundaki kuralları umursamamakla suçladı. Komisyondan yapılan açıklamada, saldırılarda ölenlerin yüzde 40'ını kadın ve çocukların oluşturduğu belirtildi. Açıklamada ayrıca, çocukların bulunması muhtemel yerlere düzenlenen saldırıları kınayan Birleşmiş Milletler protokolüne İsrail'in de imza attığı hatırlatıldı.

ARTIK CESETLERİ KÖPEKLER YİYOR

Gazze Şeridi'ndeki insani durum ise hiç olmadığı kadar kötü. İsrail ordusunun verdiği 3 saatlik aralarda sağlık ekipleri, sokak ve enkazlardan ceset ve yaralı topluyor. BM'ye göre 1.5 milyon Filistinlinin üçte ikisi su, temel ihtiyaç ve elektrikten yoksun. Kemal Advan Hastanesi çalışanlarından Şevki Salih, İsrail saldırılarından dolayı sokaklardan kaldıramadıkları cesetlerin köpek ve farelerin saldırısına uğradığını söyledi. "400 gönüllü bu cesetleri toplamaya çalışıyoruz. Ancak iki üç gün sokaklarda kalan cesetlerin başında köpeklerle karşılaşıyoruz. Köpekler yoksa da cesetleri fareler kemiriyor" dedi.

İsrail'in işgalleri nedeniyle defalarca mülteci konumuna düşen Filistinliler, bir kez daha evlerini terk etmek zorunda kaldı. Birçoğunun artık evi yok. İsrail'in bombardımanında altyapı çöktüğü için sağlam kalan evlerin büyük bölümüne de elektrik ve su verilemiyor. Haberleşme sağlanamıyor. Sokaklara akan lağım, salgın hastalık riskini artırıyor. Ateşkes sağlansa da çatışmalardan kurtulanları Gazze'de zor bir yaşam beklediğine dikkat çeken yardım kuruluşları, sadece çöken altyapının yenilenmesinin bile yıllar alacağını vurguluyor.


TOPLU MEZARLAR


Çoğu insanın eski mezarlıkta bulunan akrabalarına ait eski mezarları yeniden açarak, saldırıda hayatını kaybeden yakınlarını buralara gömmeye başladığı belirtiliyor. Kan ve gözyaşının dinmediği Gazze Şeridi'nde yaşayanlar çoluk çocuk, kadın erkek, yaşlısı genci, sivili militanı aynı kapanın içinde kısılmış vaziyette, ayırım gözetmeksizin gelen "ölüme" isyan ediyor.


BU SAVAŞTA KURAL YOK


Gazze'nin en büyük hastanesi Şifa'nın bir doktoru isyanını, "Bu savaşta kural yok, inanılmaz ve vahşi" sözleriyle dile getiriyor. Bombardımanlardan, füze ve top atışlarından iki haftada 4 binin üzerinde kişinin yaralandığı Gazze'de, her dakika aralarında çocukların da bulunduğu çok sayıda yaralının akın akın getirildiği hastanenin "Gördüklerimden artık hissizleştim. Aileme bile bir şey olsa beni etkilemeyecek sanıyorum" dedi. Doktor, "Sabahlara kadar aralıksız çalışıyoruz”dedi.


"4 AYLIK ÇOCUĞUMA PİLAV YEDİRDİM"


Gazze'de insanlar "yoklar"dan bahsetmek istemiyor. Bir doktor, "4 aylık bebeğime pilav yedirdim. Süt yok. Karın ağrısından sabahtan beri ağlıyor. Bebek bağırsağı bu tür yemeği hazmetmiyor ama çare yok. Susturmak için ağrı kesici veriyorum. Bütün bunlara rağmen, Allah sabır vermiş sabrediyoruz. Ekmek de istemiyoruz, elektrik de. Sadece normal bir insan gibi yaşamak istiyoruz" dedi.


''DÜN 19 FİLİSTİNLİ ÇOCUK ÖLDÜRÜLDÜ''


BM'nin Gazze'deki en üst düzey yetkilisi John Ging, dünkü İsrail saldırılarında 19 Filistinli çocuğun öldüğünü, saldırıların biran önce durması gerektiğini söyledi. BM Filistinli Mültecilere Yardım ve Çalışma Kurumu (UNRWA) Gazze Başkanı John Ging, BM'de gazetecilere, videokonferans aracılığıyla Gazze'deki durumla ilgili bilgi verdi.


Gazze'deki korkunç durumun sürdüğünü belirterek, ateşkesin derhal sağlanması gerektiğini ifade eden Ging, ''Geçen her saat masum çocuklar, kadınlar ve erkekler son derece korkunç bir biçimde ölüyor'' dedi. Ging, dün geceki saldırılarda 19 çocuğun daha öldüğünü ifade ederek, ''Gazze'de hiçbir yer güvenli değil, silahlar artık susmalı, 5 bin Filistinli daha dün gece BM okullarına sığındı'' diye konuştu.


BM'nin Gazze merkezinde başta su ve yiyecek gibi temel ihtiyaç maddeleri olmak üzere en ufak bir kibrit kutusuna kadar herşeye ihtiyaç olduğunu anlatan Ging, ''BM'nin burada toplam 10 bin personeli var. Şimdi BM okulları kapalı olduğu için okuldaki görevliler ve öğretmenler, ambülans sürücülüğü dahil gönüllü olarak çalışıyorlar'' dedi. BM personelinin yeterli olduğunu belirten Ging, ancak yeterli doktor ve sağlık ekibinin bulunmadığını kaydetti.


Gazze'deki insanların korku içinde yaşadıklarını vurgulayan Ging, İsrail saldırılarında ''gelecekte kurulacak Filistin devletinin kurumlarının da zarar gördüğünü'', bakanlık binaların ve okulların bombalandığını söyledi.


Gazze'de su sıkıntısı ve kanalizasyon sorunu olduğunu da belirterek kolera gibi hastalıkların ortaya çıkmasından korktuklarını dile getiren Ging, bir soru üzerine, Gazze'deki hastanelerin ise yeni günde 8 saatliğine elektriğe kavuştuklarını, bundan dolayı memnun olduklarını bildirdi.


Ging, BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun'un Ortadoğu'ya yapacağı ziyaretlerle ilgili sorular üzerine ise Gazze'deki BM personeli olarak bundan büyük memnuniyet duyduklarını, bunun kendileri için büyük bir motivasyon olduğunu kaydetti.


Kendi yaşamlarından endişeli olup olmadığının sorulması üzerine ise BM çalışanları olarak görevlerini yaptıklarını, özellikle ambülans sürücülerinin kendi gözünde son derece cesur insanlar olduklarını belirten Ging, başka bir soru üzerine de İsrail'in Gazze'ye uluslararası gazetecilerin girmesine izin vermediğini, kendisinin Gazze'de yalnızca El Cezire Televizyonu muhabirlerini gördüğünü söyledi. (Timeturk)

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler