YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İsrail can evinden vuruldu!
Hamas'ın esir aldığı iddia edilen subayla ilgili İngiliz medyasından bomba bir iddia geldi.
İsrail can evinden vuruldu!
02 Ağustos 2014 / 23:34 Güncelleme: 02 Ağustos 2014 / 23:36

Hamas'ın Refah bölgesine çıkarma yapan İsrail'in bir subayını esir aldığı iddia edilmişti.

İsrail, Hadar Goldin isimli subayının kaçırıldığını BM'ye bildirdi ancak, Hamas "biz kaçırmadık" dedi.

İngiliz medyası ise çok çarpıcı bir iddiayı ortaya attı. Akıbeti bilinmeyen subay, İsrail Savunma Bakanı Moşe Yalon'un yeğeni. Eğer bu subay Hamas ya da diğer direniş gruplarının elindeyse "İsrail can evinden vuruldu" yorumları yapılıyor. İngiliz İndependent gazetesi, dün kaçırıldığı iddia edilen subayın İsrail'in Savunma Bakanı Moşe Yalon'un yeğeni olduğunu öne sürdü.

İngiliz Yahudilerinin soyundan geliyor

Haberde, 23 yaşındaki Hadar Goldin'in İngiliz Yahudi ailesine mensup olduğu ve Savunma Bakanı Yalon'un kuzeni olduğu belirtiliyor.

İsrailli subay Hadar Goldin'in kaçırıldığı iddiası, İsrail'in dün kabul ettiği 72 saatlik ateşkesi sonlandırma bahanesi oldu. ABD ve BM'den, ateşkes saatleri içinde en az 70 Filistinliyi katleden İsrail'e değil, Hamas'a kınama gelirken, ateşkesin sonlandırılma sebebi de Hamas olarak gösterildi.

'İsrail can evinden vuruldu'

Hamas'ın askeri kanadı İzzettin el-Kassam Tugayları'ndan yapılan resmi açıklamada ise, kaçırılan İsrail askeri ile bir bağlantıları olmadığı ifade edildi. Kassam, geçtiğimiz haftalarda İsrailli asker Aron Sahul'u esir aldıklarında, yaptıkları resmi açıklama ile, İsrail ordusuna düzenledikleri operasyon sonrası bir askeri esir aldıklarını dünyaya duyurmuştu.

Yalon'un yeğeni olduğu söylenen subayın, Hamas ya da diğer direniş gruplarının elinde olması İsrail'in can evinden vurulduğu anlamına geliyor.

 

YENİŞAFAK

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler