YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İsrail başkenti Kudüs olan Filistin devletini tanımalı
İsrail başkenti Kudüs olan Filistin devletini tanımalı
26 Mayıs 2015 16:07
Filistin Devlet Başkanlığı Sözcüsü Rudeyne, İsrail'le yapılacak müzakerelere ilişkin "Müzakere, başkenti Kudüs olan bağımsız Filistin devletini tanıma esası üzerinde olmalı" dedi.

Filistin Devlet Başkanlığı Sözcüsü Nebil Ebu Rudeyne, İsrail'le yapılacak herhangi bir müzakerenin, 1967 sınırlarında ve başkenti Kudüs olan bağımsız Filistin devletini tanıma esası çerçevesinde olması gerektiğini söyledi.

Filistin resmi ajansı WAFA'nın haberine göre Ebu Rudeyne,  İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun "Yahudi yerleşim birimlerinin sınırları konusunda anlaşmaya varmak için Filistin'le müzakerelerin yeniden başlamasını istediği" yönünde İsrail basınında çıkan haberlere ilişkin değerlendirmesinde, "Müzakerelerin bir bütün halinde" ele alınması gerektiğini belirterek, "İsrail'le yapılacak herhangi bir müzakere, 1967 sınırlarında ve başkenti Kudüs olan bağımsızFilistin devletini tanıma esası üzerinde olmalı" dedi.

"Yahudi yerleşim birimi inşa faaliyetleri tamamen durdurulmalı"

Görüşmelerin "güvenilir olabilmesi" için Yahudi yerleşim birimi inşa faaliyetlerinin tamamen durdurulmasını isteyen Ebu Rudeyne, Oslo öncesinde tutuklananlar olmak üzere, dördüncü grup Filistinli mahkumların serbest bırakılmasının da gerekliliğini vurguladı.

İsrail'de yayın yapan Haaretz gazetesinde, Netanyahu'nun, geçen hafta Avrupa Birliği (AB) Dışişleri ve Güvenlik Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini ile görüşmesinde, Yahudi yerleşim birimlerinin sınırları konusunda anlaşmaya varmak için Filistin'le müzakerelerin yeniden başlaması yönündeki isteğini dile getirdiği haberine yer verilmişti.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler