YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İsrail basını karşı İslami darbe korkusu yaşıyor
15 Temmuz darbe girişimi İsrail'de de geniş yankı buldu. İsrail basını, darbenin engellenmesi ve sonrasında yapılan FETÖ operasyonlarının İslam bir karşı darbe olduğunu vurguladı.
İsrail basını karşı İslami darbe korkusu yaşıyor
24 Temmuz 2016 / 15:07 Güncelleme: 24 Temmuz 2016 / 15:17

İsrail televizyonu Kanal 2'nin Arapça haberler müdürü Ehud Yaari Türkiye'deki darbe girişimi ile ilgili "Görünen odur ki Sayın Erdoğan Darbecilerin darbeyi gerçekleştirmesi gerektiği saatten 12 saat kadar önce haber alıyor." dedi. Yaari devamında "Basında çıkan 'Ruslar haber verdi' vs... Bu doğru değil, olayı kendi adamları ve ekibi ortaya çıkardı" ifadelerini kullandı.
 
Kanal 2 haberlerinin sunucusu Dani Kushmarov'a konuk olan Yaari'nin anlattıkları şöyle:

Dani Kusmarov (DK): Türkiye’deki darbe girişiminin başarılı olmayacağını söylemiştiniz. Nasıl bildiniz veya nasıl tahmin ettiniz bunu?

Ehud Yaari (EY): Bunun için özür dilemem gerekmiyor sanırım.

DK: Yok canım sadece espri yapıyorum. Görülüyor ki gerçek darbe şu anda Erdoğan’ın darbesi haline dönüştü.

EY: Neler olduğu konusunda bir cümle söylemek gerekirse; ki aslında neler olduğunu hepimiz gördük. Görünen odur ki sayın Erdoğan, darbecilerin darbeyi gerçekleştirmesi gerektiği saatten 12 saat kadar önce haber alıyor. Kendisi bu haberi MİT Başkanı Hakan Fidan’dan alıyor. İstihbarat Başkan Yardımcısı Genelkurmay Başkan yardımcısı ile buluşarak darbeyi nasıl önleyeceklerini kararlaştırıyorlar ve Erdoğan’ı Marmaris'teki otelinden çıkartıyorlar. Darbe girişimcileri otele geldiklerinde ise Erdoğan orada değil artık. Uçağı bir süre havada bekletiliyor ve ünlü cep telefonu görüşmesini gerçekleştiriyor.

DK: Erdoğan bu darbe haberini 15 saat öncesinden biliyordu diyorsunuz yani.

EY: En azından 12 saat öncesinden bilyordu diyorum. Basında çıkan 'Ruslar haber verdi' vs... Bu doğru değil. Olayı kendi adamları ve ekibi ortaya çıkardı.

DK: Bu durum aslında kendi adamlarının ve istihbaratın zafiyeti değil mi ki?

EY: Bunu biliyor ve kendisi de söylüyor zaten.

Şu anda görünen o ki; gerçekleşen durum İslami bir darbeden daha azı değildir. İran benzerini 1979’da Humeyni ile geçirdi. Sokaklarda, caddelerde fazlasıyla kanla aynısını yaşadılar. Türkiye şu anda benzerini farklı bir şekilde yaşıyor.

60-70 bin kişinin işlerinden uzaklaştırılması, gözaltına alınması ve tutuklanmasından bahsediyoruz. Neredeyse yeni cezaevleri inşa edilmesi gerekecek. Çünkü bu kadar insanı alabilecek cezaevi yoktur.

Şimdi Türkiye’yi yeni bir istikamete doğru sevketmekte. Erdoğan aslında Müslüman Kardeşler'in Türkiye üslubudur. Senelerce yapmaya çalıştığını şimdi birkaç ay içinde yapacaktır.

DK: Türkiye halen bir demokrasidir ama . Sizce bu Türk demokrasisinin sonu mudur?

EY: İran’da da insanlar oy vermeye gidiyor ve parlamentoda bağırmalar kavgalar mevcuttur. Hatta basın içinde de farklı sesler mevcuttur. Türkiye’de de olabilir ama engellemeler ve sınırlar olacaktır. Yine seçimler olacaktır. Erdoğan Anayasa'yı değiştirecektir. Amerikan usulu başkan da seçilecektir. Başka bir şey de yapacaktır. Türkiye'nin oryantasyonunu (eğilimini) değiştirecektir. Sırtını Avrupa’ya dönmüş bir Türkiye ile karşılaşacağız. Sırtını Avrupa’ya dönen, Rusya ile yakınlaşan ve yüzünü Asya’daki Türki Cumhuriyetlere dönen bir Türkiye göreceğiz. Euro Asyatik ülkeler ile iyi ilişkiler içinde olacaktır. Kazakistan, Afganistan vs gibi.

t
 // kısık ses
ey israil ve abd bu darbe girişiminin ardında sizler varsınız.fetoyu tüm dünyada özellikle enerjide zengin yeraltı kaynakları bol olan ülkelerde islami görünümlü bir örgüt olarak kullanarak yönetmeye çalıştınız daha olmadı darbe yaparak yönetimlerini değiştirdiniz.En basit örneği kardeş ülke Mısırdır!! biz bunları unutöayacağız. Allahın izniyle Cennet Vatanımızda bu oyununuz tutmadı.Fitnelerinize karşı dimdik duracağız......
22 Eylül 2016 Perşembe 15:28
 // Cj
Hayırlısı...
25 Temmuz 2016 00:28
BELLİKİ
 // CEM
ADAMLAR KUDURUYOR KAHIRLARINDAN...
24 Temmuz 2016 Pazar 21:50
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler