YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İsrail basını çileden çıktı
Sadece dünya basını değil, İsrail basını da saldırıya sert tepki gösterdi. İsrail'deki liberal basın, İsrail hükümetini yalancılıkla suçladı...
İsrail basını çileden çıktı
02 Haziran 2010 / 08:45 Güncelleme: 02 Haziran 2010 / 09:47

Gazze’ye yardım filosuna düzenlenen saldırı İsrail’in liberal basınını da çileden çıkardı. “Yine ’önce onlar başlattı’ yalanına sarıldık. Bunlara beyni yıkanmış İsrailliler dışında kimse inanmıyor. Bu sonuca, burunlarından ötesini göremeyen 7 ahmak bakan neden oldu” diye yazdı

İsrail'in uluslararası sularda Gazze’ye yardım götüren gemilere operasyon düzenleyerek dokuz kişiyi öldürmesi İsrailli akademisyenleri ve basını ayağa kaldırdı. Binyamin Netanyahu hükümetini eleştirileriyle bilinen Haaretz gazetesinin yazarı Gideon Levy, saldırıyı Gazze’ye 2008 sonunda düzenlenen ve binden fazla Filistinlinin öldüğü Dökme Kurşun Operasyonu’na benzetti. Levy yazısında şu ifadeleri kullandı:

“Bu operasyon da her zamanki gibi ” önce onlar başlattı “ yalanıyla start aldı. Sanki uluslararası sularda bir yardım gemisinin üzerine helikopterle asker indiren İsrail ordusu değilmiş gibi. Ardından kendimizi koruduk açıklaması geldi. Askerlerimiz ölenlerin tümü gemidekilerden olmasına rağmen ’Bizi linç etmeye çalıştılar’dedi. Sanki açıklayacak bir şey varmış gibi bir de zavallı bir halkla ilişkiler kampanyası yaptık. İsrail’in propaganda makinesi sadece beyni yıkanmış İsraillileri ikna edebildi. Dün gezegen üzerinde tek bir gazeteci ve askeri uzman bile bu kanlı baskınını haklı gösterecek tek kelime etmedi. İsrail’in paralı korosu dışındakiler hariç.”

Ahmaklığın sınırı yok

Gazete yazarlarından Yossi Sarid ise “Kabinede 7 ahmak” başlıklı makalesinde, “Bu sefer sonuç önceden belliydi. Bu sonuca burunlarından ötesini göremeyen 7 bakan neden oldu. Orduyu yönlendiren onlardı. Denizde güçlükle yüzebilen 7 gemi birdenbire korkunç bir donanma haline geldi. Elit komando birliğinin, devleti batırmadan bir geminin nasıl ele geçirileceğini, ölüme yol açmadan cop ve bıçak taşıyanları nasıl yeneceğini ve silahlarını nasıl kaptırmayacağını bilmesi gerekirdi. Ahmaklığın sınırı yok ve anlaşılıyor ki bu, bakanlara özel bir imtiyaz. Öyle görünüyor ki, bu yedili kötülüklerinde ısrar edip bizi herhangi bir geminin yapabileceğinden çok daha büyük tehlikelere atacaklar.”

Dünya İsrail’i protesto etti

İsrail’in alçakça saldırısı, dün dünyanın hemen hemen tüm büyük kentlerinde protesto edildi. Londra’dan, Paris’e, New York’a kadar büyük metropollerde sokağa dökülen göstericiler, Gazze’ye ablukanın kaldırılmasını istedi. Bu gösterilerden en büyüklerinden biri de İsveç’in başkenti Stockholm’de yapıldı. Stockholm’ün ünlü Sergel Meydanı’nda yaklaşık 7 bin kişi İsveç, Filistin ve Türk bayrakları taşıdı. İsrail’in tutukladığı gönüllüler arasında İsveçliler de bulunuyor. Washington’da Beyaz Saray önünde de ABD’nin İsrail’e verdiği desteği geri çekmesi istendi. Uluslararası Adalet Divanı’nın bulunduğu Hollanda’nın Lahey kentinde de yürüyüş düzenlendi. Ayrıca Amman, Atina, Washington, New York, Mexico City ve Buenos Aires’te de gösteriler oldu. (Vatan)

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler