YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İsrail Başbakanı Olmert Rusya'da
İsrail Başbakanı Olmert Rusya'da
İsrail Başbakanı Olmert Rusya'da
07 Ekim 2008 / 22:03 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

İsrail Başbakanı Ehud Olmert, İsrail'in güvenliğine yönelik tehdit oluşturulmaması konusunda Rusya'dan güvence aldığını söyledi.


Olmert, Rusya Devlet Başkanı Dimitriy Medvedev ile görüşmesinin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, ''Silah satışı veya silah satışı olasılıklarını ele aldık'' diye konuştu.


İsim vermeden İran ve Suriye'ye silah satışına atıfta bulunan Olmert, ''Görüşmelerinde Rus hükümetinin üst düzey yönetiminin, İsrail'in pozisyonunu ve bu tip satışların bölgedeki istikrar üzerindeki sonuçlarını anladığı duygusunu edindik'' dedi.


Rusya ile stratejik diyaloğu artırma konusunda anlaştıklarını ifade eden Olmert, bu diyalog çerçevesinde ''İran ve Suriye'deki İsrail düşmanlarına'' silah satışı konusundaki kaygılarının ele alınacağını söyledi.


Olmert, Medvedev'in bu konuda İsrail'e somut bir öneride bulunup bulunmadığı konusunda ise bir bilgi vermedi.


Medvedev'in ''nükleer güce sahip bir İran'a karşı olduğunu'' ve İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad'ın İsrail'e karşı söylemini de ''sert bir şekilde eleştirdiğini'' kaydeden Olmert, ''Medvedev, hiç bir koşulda ve asla İsrail'in güvenliğine zarar vermeyen Rus politikasının bundan sonra da devam edeceğini söyledi'' ifadelerini kullandı.


Olmert bir gazetecinin sorusu üzerine Medvedev ile Gürcistan konusunu da ele aldıklarını belirterek, Rus liderin İsrail'in Kafkaslardaki kriz sırasında gösterdiği ''dikkatli ve sorumlu'' politikayı takdir ettiğini söyledi.


Görüşmeden sonra Kremlin'den yapılan açıklamada, Medvedev'in iki ülke arasındaki ekonomik işbirliğine dikkat çektiği belirterek, bunun gelecekte daha da geliştirilmesini ümit ettiği kaydedildi.


Analistler, ''Moskova'nın da, hakkındaki yolsuzluk iddiaları nedeniyle istifa eden, ancak halen görevini sürdüren Olmert'in 'topal ördek' pozisyonunun farkında olduğunu'' belirterek, Medvedev'in bu yüzden görüşmeden sonra Olmert ile ortak basın toplantısı düzenlemediğini, Rusya Başbakanı Vladimir Putin'in de bu yüzden kendisiyle görüşmediğine dikkat çektiler.


Rus kaynaklar, Olmert'in görüşme talebine Putin'in bugün doğum günü vesilesiyle St. Petersburg'da olacağı gerekçesiyle olumsuz yanıt verdiğini kaydettiler.


Olmert de bir gazetecinin sorusu üzerine Putin'in bugün öğleden sonra kendisini telefonla aradığını ve şahsi nedenlerden dolayı Moskova dışında olduğunu söylediğini açıkladı.


İsrail, Rusya'nın İran ve Suriye'ye S-300 tipi savunma füzeleri satma olasılığından kaygılanıyor.


Rusya'nın İran'a S-300 savunma füzelerini satması halinde olası bir krizde Tahran'ın nükleer santralini vurmayı planlayan Tel Aviv'in bu hedefini gerçekleştirmesi oldukça zora girecek.


Gürcistan ve Rusya çatışması sırasında, İsrail'in Tiflis'e yüksek miktarda silah satacağı haberleri Moskova'da rahatsızlığa neden olmuştu. Ancak İsrail daha sonra Kafkas ülkeleriyle savunma sözleşmelerini sınırlandırmakla kalmayıp savunma sanayi danışmanlarının Kafkas ülkelerini ziyaret etmeme talimatını vermişti.


 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler