YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İsrail askerleri arka arkaya intihar ediyor!
Gazze'deki operasyonların ardından İsrail askerlerinin ruh sağlığının bozulduğu ortaya çıktı.
İsrail askerleri arka arkaya intihar ediyor!
02 Ekim 2014 / 07:13 Güncelleme: 02 Ekim 2014 / 08:19

Gazze'deki Koruyucu Hat Operasyonu'ndan bir ay sonra askeri sağlık hizmeti çalışanları, İsrail askerlerinin post-travmatik stres bozuklukları yaşamasına engel olmak için, askerlere tedavi uygulamaya başladı.

3 asker kendi silahıyla intihar etti

Birkaç hafta önce İsrail Savunma Kuvvetleri'nden 3 asker, 50 günlük çatışma sonrası Gazze sınırından döndükten sonra psikolojik bunalım geçirdiği için kendi silahlarını kullanarak intihar etti. İntiharlardan biri Tel-Aviv'de, diğer ikisi ise Gazze sınırında gerçekleşti.

Geçen yıl da 8 asker intihar etmiş

İsrail'in askeri pskiyatri çalışanı, geçen sene de 8 askerin aynı yolla intihar ettiğini belirtirken, bu sene intiharların sayısını vermedi.

Sağlık ekipleri intiharları önlemek için sınıra gitti

Askerlerin intiharlarını önlemek ve ruhsal hastalıklarını erken teşhis etmek için sağlık ekipleri, Gazze'deki operasyonlar boyunca güvenlik sınırına gittiler. Savaştan dönen askerlere, savaş sonrası ortaya çıkabilecek stresle baş edebilme için bilgiler verdiler.

Uzun süreli tedaviler uygulanıyor

Sağlık ekipleri, Koruyucu Hat Operasyonu'nda savaşan ve geri dönen bütün askerleri inceleyerek onların ruhsal durumlarını ayrıntılı olarak ortaya çıkardı. Birçok test yapılarak gözetim altına alınan askerler, uzun süreli tedaviler sonrası taburcu edilecek.

IDF programının hedefi daha çok asker iyileştirmek

Operasyondan bir kaç ay önce, IDF (İsrail Savunma Kuvvetleri) 'nin 'Koruyucu Program'ı çalışmalara başlamıştı.

Programda askerlere, çatışmadan dönen arkadaşlarının anormal hareketler yapmaya başladığını fark ederlerse, ne yapmaları gerektiği konusunda bilgilendirdiler.
 
Programın amacı; sağlık hizmetlerindeki temsilcilerin, ruhsal sorunlar yaşayan askerlere mümkün olduğunca çabuk ulaşmak ve iyileştirmek.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler