YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İsrail askerinden flaş itiraf
Vicdani retçi olarak İsrail ordusunda ayrılan Yaron Kaplan, askeri eğitim sırasında hedeflerinin Filistinliler olduğunu söyledi.
İsrail askerinden flaş itiraf
11 Nisan 2015 / 19:13 Güncelleme: 11 Nisan 2015 / 23:06

İsrail ordusunda görev yapmayı reddeden Yaron Kaplan, İsrail ordusunun "vahşi yüzünden" dolayı vicdani retçi olduğunu belirtiyor. Kaplan, askeri eğitim sırasında silahla atış yaparken hedef tahtasına Filistinli Müslümanların isimlerini verdiklerini söyledi.

Haaretz'de "Savaşçı bir İsrail askerinden vicadni retçiye" başlığıyla yayınlanan haberde, Kaplan'ın İsrail ordusundan ayrılma hikayesi yer alıyor. İsrail ordusunda görev yapan 21 yaşındaki Yaron Kaplan, kendisini vicdani retçi olarak tanımladığını ve İsrail ordusundaki görevine devam etmeyi reddettiğini belirtiyor.

Batı Şeria'daki işgal yüzünden ordudan ayrıldı

Kaplan, İsrail ordusundan ayrılma nedenlerinin başında İsrail'in Batı Şeria'yı işgal etmesinin yer aldığını söylüyor. İsrail ordusundan ayrılmasıyla ilgili konuşan Kaplan, "Askeri eğitimlere başladığımızda buranın nasıl bir şiddet yeri olduğunu anladım. Tamamen travmatik bir tecrübeydi. Sürekl,i silahla atış talimi yapıyordu, sürekli birilerini infaz ediyorduk- 'Şimdi Muhammed'i vuruyoruz, şimdi Ahmed'i vuruyoruz' gibi. Ordunun şiddet doğasından dolayı ayrıldım." diyor.

"Filistin-İsrail sorunu işgalden dolayı çözülemez"

Yaron Kaplan İsrail ile Filistin arasındaki sorunun barışçıl yolla çözülmesinin mümkün olmadığını bunun sebebinin de İsrail'in Filistin topraklarını işgal altında tutması ve Filistinlilere askeri bir rejim dayatması olduğunu söyledi. Kaplan, "Birilerine askeri bir rejim dayattığım sürece ondan bana partner olmasını talep edemem veya bekleyemem." dedi.

"Hapse atılacağımı biliyorum"

İsrail ordusunda görev almayı reddettiği için başına geleceklerden haberdar olduğunu söyleyen Kaplan, "Bu yaptığımın geri dönüşlerinin ne olacağını biliyorum, benden öncekilerin başına gelenleri de biliyorum, birçoğu hapse atıldı bunların içinde uzun hapis cezaları vardı. Yaptığım şeyin doğru olduğundan şüphem yok. Bu benim vicdanımın diyeti, İsrail ordusunda görev yaparak çekeceğim zihinsel ızdırabın bundan daha ağır bir bedel olacağını biliyorum" dedi.

 

DÜNYA BÜLTENİ

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler