YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İsrail askeri Filistinli çocukları yataklarından böyle çıkardı!
Filistin topraklarında her geçen gün 'baskıcı' uygulamalarını daha da arttıran İsrail Ordusu, El Halil kentinde gece geç saatlerde evlere baskın düzenledi. Baskınların amacı yatağında uyuyan çocukları uyandırıp sorgulamaktı.
İsrail askeri Filistinli çocukları yataklarından böyle çıkardı!
30 Mart 2015 / 01:39 Güncelleme: 30 Mart 2015 / 02:03

İşgal altındaki Filistin topraklarında kurulu bulunan insan hakları grubu B'Tselem, geçtiğimiz günlerde silahlı ve tam teçhizatlı İsrail askerlerinin Filistinli çocukların yatak odalarına yaptığı baskınlar esnasında çekilen iki video yayınladı.

24 Şubat'ta çekilen ve "Semih ve Mai Dana'nın evinde gece araması" başlığıyla yayınlanan videoda Batı Şeria'nın El Halil kentinde bir eve giren işgal askerleri görülüyor. El Halil'de çekilen videonun kim tarafından çekildiği belirtmeyen B'Tselem grubunun söz konusu videoyu yayınlaması oldukça şaşırtıcı çünkü genelde benzer videolar Filistinli gruplar tarafından yayınlanıyordu.

Videolarda, ağır silahlı ve tam teçhizatlı asker tarafından yatağından çıkarılan çocuklardan birisi henüz dört yaşında bile değil. Öte yandan Çocukların babası baskının sebebini sorunca, "Çünkü gün boyu bize taş atılıyor" şeklinde mukabele eden askerlerin çocukların fotoğraflarını çektiği ve sorguladığı görüntülerde açıkça görülüyor.

Babanın "Size taş atılmasından bize ne?" sorusuna "Programımı size açıklamak zorunda değilim" şeklinde karşılık veren asker Filistinli babaya "Şimdi git ve çocuğunu uyandır" emrini veriyor. Dört yaşındaki çocuğa sorular soran askere babanın "Sence çocuk seni anlayabilir mi?" sorusuna "Evet, bence anlıyor" şeklinde yanıt veren askerin bir süre sonra evi terk ettiği görülüyor.

Diğer video "Naif ve Delal Dana'nın evinde gece araması" başlığını taşırken bu videoda da eve geç saatte giren askerler, küçük çocuklara kendilerine taş atıp atmadıklarını soruyor ve fotoğraflarını çekiyor. B'Tselem İnsan Hakları Örgütü, bu gibi uygulamaların çocukları terörize ettiğini öne sürerken gecenin geç saatlerinde işgal askerlerinin evlere girip arama yapmasının herhangi bir 'yasal' amacı bulunmuyor. Nitekim basılan evlerde sadece çocukların yüz hatları net görünecek şekilde fotoğrafları çekiliyor ve sonrasında askerler evi terk ediyorlar.

 

TİMETÜRK
 

Allah'ın Lanetlileri...
 // Kamil
Allah'ın Lanetlileri......
30 Mart 2015 Pazartesi 10:18
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler