YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İsrail, Antalya uçuşlarına yasak getirdi
İsrail, Antalya uçuşlarına yasak getirdi
İsrail, Antalya uçuşlarına yasak getirdi
04 Şubat 2009 / 22:10 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

İsrail, uçaklarının Antalya’ya uçmalarını yasakladı. Bu çerçevede İsrail Havayolları’nın Antalya uçuşları da durduruldu. Kararın öne alınması Davos'taki krizin neden olduğu belirtiliyor.


Haaretz Gazetesi’nin haberine göre karar, Ankara ve Tel Aviv yönetimlerinin, Türkiye’ye uçuş yapan İsrail uçaklarında silahlı güvenlik görevlisi bulundurulmaması konusunda anlaşamaması üzerine alındı. İsrail, uçaklarında güvenlik amacıyla silahlı bir görevli bulundurmakta ısrar ediyor.


İKİ HAVAYOLU FİRMASI TEK KARAR


Karardan, İsrail’in resmi hava yolları şirketi El Al’ın yanı sıra, charter uçaklar da etkilenecek. Haaretz, bu konudaki anlaşmazlığın aylar öncesine dayandığını belirterek, ancak iki ülke arasında Davos’ta patlak veren krizden sonra uygulamaya sokulduğuna dikkat çekti.


ANTALYA TURİZMİ ETKİLENECEK


Haaretz Gazetesi bu arada, Antalya’da çok sayıda beş yıldızlı otelin, Türk misafirperverliğini göstermek üzere İsrailli turistleri hafta sonları bedava ağırladıkları yazdı. Gazete, Titanic, Topkapı, Limak Limra, Royal Wing ve Kremlin gibi otellerin 199 dolar gibi, uçak ücretini bile zor karşılayan fiyatlarla İsrail’de reklam yaptıklarını belirtti.


TİCARİ NEDENLERLE' DURDURDUĞU BİLDİRİLDİ


İsrail'in resmi hava yolu şirketi El Al'a bağlı charter uçuşlar yapan Sundor hava yolu şirketinin, Tel Aviv-Antalya arasındaki charter seferleri 8 Ocak 2009'da ''ticari nedenlerle'' durdurduğu bildirildi.


AA muhabirinin Ulaştırma Bakanlığı yetkililerinden edindiği bilgiye göre, İsrail'de faaliyet gösteren hava yolu şirketi Sundor, seferlerini 8 Ocak-1 Mart 2009 tarihleri arasında durdurma kararı aldı.


İsrail'in resmi hava yolu şirketi El Al, ticari gerekçelerle 27 Şubat 2007'de Türkiye seferlerini durdurmuş ve bu tarihten itibaren Türkiye-İsrail arasında tarifeli uçuş gerçekleştirilmemişti.


Sundor, Perşembe ve Pazar günleri Tel Aviv-Antalya arasında sefer düzenlenmesi için Türkiye'den 25 Haziran 2008'de izin istemiş ve haftada iki gün charter uçuş seferleri başlatmıştı. Şirket, bu charter uçuşları ''ticari nedenlerle'' 8 Ocak 2009'da durdurma kararı aldı.


Ulaştırma Bakanlığı yetkilileri, iki ülke arasında tarifeli seferler konusunda bir anlaşma bulunmadığı için seferlerin ''iptal edilmesi''nin söz konusu olamayacağını belirterek, 8 Ocak'ta alınan bu kararın ''Davos'taki gelişmelerle ilgisi bulunmadığına'' dikkati çekti.


Seferlerin, 1 Mart 2009 tarihten itibaren yeniden başlayacağı tahmin ediliyor.


 


 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler