YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İsrail anlaşmayı baltalamaktan kaçınmalı
İsrail anlaşmayı baltalamaktan kaçınmalı
25 Kasım 2013 22:17
İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague, İsrail'in İran'la varılan anlaşmayı baltalayacak bir şey yapmaktan kaçınması gerektiğini söyledi.

Hague, İngiliz Parlamentosu'nun alt kanadı Avam Kamarası'nı Cenevre'de İran ile BM Güvenlik Konseyi’nin 5 daimi üyesi ve Almanya (5+1) arasındaki görüşmelere ve varılan anlaşmaya ilişkin bilgilendirdi.

"İsrail dahil, dünyadaki herkesi bu anlaşmayı baltalayacak adımlar atmaktan vazgeçireceğiz" diyen Hague, ülkesinin varılan anlaşmanın arkasında olduğunu vurguladı.

İran'la varılan anlaşmanın "Ortadoğu'da güvenliği sağlamak ve dünya genelinde nükleer silahların yayılmasını önlemek için atılan önemli bir adım" olduğunu dile getiren Hague, anlaşmanın 6 aylık olduğunu ve ortak kararla yenilebileceğini dile getirdi.

İran'ın gelecek altı ay boyunca uranyum zenginleştirme çalışmalarını yüzde 5'in altında tutacağını ve bu yüzdenin nükleer silah üretimini engelleyeceğini kaydeden Hague, İran'ın ayrıca nükleer programıyla ilgili Uluslararası Atom Enerjisi Kurumuna ek bilgiler sağlayacağını dile getirdi.

İngiliz Bakan, "Bu anlaşma, büyük risk teşkil ettiği düşünülen İran'ın nükleer programında 6 aylık sürede ilerleme kaydedemeyeceği anlamına geliyor" dedi. Bunlara karşılık ise ABD ve AB'nin İran'a karşı uygulanan yaptırımları "sınırlı ve orantılı" şekilde kaldıracağını ve 6 aylık sürede kaldırılacak yaptırımların değerinin yaklaşık 7 milyar dolar olacağını dile getiren Hague, "Ancak İran doğalgaz ve petrolüne yönelik temel yaptırımlar devam edecek" dedi.

İran'ın nükleer programıyla ilgili kapsamlı anlaşmaya bir yıl içerisinde varmayı hedeflediklerini belirten William Hague, anlaşmanın uygulanması için yapılması gereken çok şey olduğunu söyledi. Hague ayrıca, İran'ın varılan anlaşmadaki taahhütlerine uymaması ihtilmalinin "ağır sorumluluğu" olacağını ifade etti.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler