YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İsrail 4 saatlik ateşkes ilan etti
İsrail ordusu, saat 15:00 itibariyle 4 saatlik ateşkes ilan etti.
İsrail 4 saatlik ateşkes ilan etti
30 Temmuz 2014 / 08:00 Güncelleme: 30 Temmuz 2014 / 19:23

İsrail'in, Gazze'deki BM okuluna düzenlediği saldırının ardından, 4 saatlik ateşkes ilan ettiği belirtildi.

İsrail, ateşkesin sebebini BM okuluna saldırı olarak ifade etse de, asıl sebebin Kassam Tugayları'nın Hanyunus'ta İsrail askerlerinin sığındığı binayı bombalayarak 15 İsrail askerini öldürmesi olduğu düşünülüyor.

İsrail savaş uçakları, bu sabah bir BM okulunu daha hedef almış ve 20 kişiyi öldürmüştü. Filistin Sağlık Bakanlığı, İsrail topçu birliklerinin, Gazze Şeridi'nin kuzeyindeki Filistinlilerin sığındığı BM'ye bağlı bir okula düzenlediği saldırıda ilk belirlemelere göre, 20 kişinin hayatını kaybettiğini, onlarca kişinin yaralandığını belirtti.

Hamas ateşkes süresine tepki gösterdi

 Hamas, çatışma alanlarını kapsamadığı için İsrail'in ilan ettiği 4 saatlik insani ateşkeste yaralıların tahliye edilemeyeceğini belirtti.

Hamas Sözcüsü Sami Ebu Zuhri tarafından yapılan yazılı açıklamada, "Ateşkes çatışmaların yaşandığı Gazze Şeridi sınırını kapsamıyor. Bu nedenle yaralılar bundan faydalanamayacak" denildi.

Açıklamada, "söz konusu ateşkesin bir değeri olmadığı ve propaganda amacı taşıdığı" ifade edildi.

İsrail ordusu, Gazze Şeridi'nde sıcak çatışmaların dışında kalan bölgelere yönelik askeri operasyonlarını 15:00-19:00 arasında durdurduğunu ve insani yardım geçişine izin verileceğini açıklamıştı.

Gazze Şeridi'nde İsrail'in aralıksız devam eden saldırıları nedeniyle özellikle Han Yunus, Beyt Hanun ve Şucaiyye'de arama kurtarma faaliyeti yapılamıyor. Saldırılarda yaralananlar ve hayatını kaybedenler bölgeden çıkarılamıyor.

BM kararlarına daha önce defalarca uymamış olan İsrail, 7 Temmuz Pazartesi günü "Koruyucu Hat" adıyla Gazze'ye yönelik hava ve denizden saldırılar başlatmış, 17 Temmuz Perşembe günü de karadan saldırıya geçmişti.

İsrail ordusunun Gazze Şeridi'ne düzenlediği saldırılarda bin 283 kişi hayatını kaybetmiş, 7 bin 170 kişi yaralanmıştı.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler