YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İsrail 2,5 yaşındaki çocuğu katletti!
İsrail 2,5 yaşındaki çocuğu katletti!
25 Temmuz 2014 07:45
İsrail'in Gazze'ye düzenlediği hava saldırısında, hastanenin yoğun bakım ünitesinde tedavi gören 2,5 yaşındaki Filistinli çocuk yaşamını yitirdi, 30 kişi yaralandı.

Gazze'de görevini fiilen sürdüren eski Filistin hükümeti Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Eşref el-Kudra, yaptığı açıklamada, İsrail'in, Durra Çocuk Hastanesi yakınına düzenlediği hava saldırısı sonucu hastane bitişiğindeki kereste deposunda yangın çıktığını belirtti.

Saldırının ardından bölgeden yoğun dumanların yükseldiğini, hastanenin duvarlarında yarıklar oluştuğunu, cam ve pencerelerinin havaya uçtuğunu ve elektriklerin kesildiğini ifade eden Kudra, "Duvarları çatlayan, pencereleri havaya uçan yoğun bakım ünitesindeki suni solunum cihazına bağlı Filistinli Ömer, yangının ardından yükselen yoğun dumandan etkilenerek hayatını kaybetti. Saldırıda, 30 kişi ise yaralandı" dedi.

Uluslararası çocuk hakları örgütleri ve kurumlarına, İsrail'in Gazze'ye saldırılarını durdurması için "acil müdahale" çağrısında bulunan Kudra, çocuk, kadın ve yaşlılardan oluşan savunmasız sivil vatandaşlara yönelik ihlallerin durdurulmasını ve başta Gazze olmak üzere İsrail'in Filistin'de işlediği "insanlık" suçları için uluslararası soruşturma başlatılmasını talep etti.

Batı Şeria'da 12 Haziran'da kaybolan 3 Yahudi yerleşimcinin 18 gün sonra ölü bulunmasının ardından Filistinli genç Muhammed Ebu Hudayr 2 Temmuz'da kaçırılmış ve yakılarak öldürülmüştü. İsrail olayların ardından 7 Temmuz'da "Koruyucu hat" adı altında Gazze'ye havadan, 17 Temmuz Perşembe akşamı da karadan saldırıya geçmişti. İsrail'in havadan, karadan ve denizden Gazze'nin çeşitli bölgelerine düzenlediği saldırılarda 797 kişi hayatını kaybetti, 5 bin 130 kişi yaralandı.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler