YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İsrail, 2 askerini mahkum etti
İsrail, 2 askerini mahkum etti
03 Ekim 2010 15:20
İsrail mahkemesi, Gazze'ye düzenledikleri operasyonda 11 yaşındaki Gazzeli bir çocuğu kalkan olarak kullanarak şüpheli buldukları çantayı açtıran 2 askeri suçlu buldu. Askerlerin bir sonraki duruşmada 3 yıla kadar hapisle cezalandırılmaları bekleniyor.

İsrail'de askeri mahkeme, Gazze Şeridi'ne saldırdığı "Dökme Kurşun Operasyonu" sırasında, Gazzeli 11 yaşında bir çocuğu "kalkan" olarak kullanarak, bomba bulunduğundan şüphelendikleri çantayı açmalarını isteyen iki İsrailli askeri suçlu buldu.

İsrail Ordusunun Güney Kuvvetleri Askeri Mahkemesi bugünkü duruşmada askerleri mahkum ederken, "yakışıksız davranmak ve yetkilerini aşmaktan" suçlu bulunan askerlerin, bir sonraki duruşmada 3 yıla kadar hapisle cezalandırılmaları bekleniyor.

Kararın, İsrail ordusunda, aramalar ve takip sırasında insanların kalkan olarak kullanılmasını yasaklayan uygulamalarla ilgili ilk mahkumiyet kararı olduğu da bildirildi.

Sözkonusu olay 15 Ocak 2009'da, Gazze kentinin Tel El Hava olarak anılan bölgesindeki bir arama sırasında, operasyonda yer alan Givati tugayının askerleri tarafından gerçekleştirilmişti.

Silahlı çatışmalardaki çocuklarla ilgili bir Birleşmiş Milletler raporunun olayın ayrıntılarını açıklaması üzerine, bu yılın mart ayında askerlere dava açılmıştı.

Duruşma sırasında, İsrailli askerlere destek vermek isteyen yakınlarıyla akrabalarının mahkeme salonunun dışında toplanarak, Gazze'deki savaş suçlarını araştırarak bir rapor hazırlayan Güney Afrikalı Yargıç Richard Goldstone'a atıfta bulunan ""Hepimiz Goldstone'un kurbanıyız" yazılı tişörtler giydiği bildirildi.

İsrail Ordusunun 27 Aralık 2008'de başlattığı ve Ocak 2009'da sona eren 22 gün süreli "Dökme Kurşun Operasyonu" sırasında 1400'den fazla Filistinli ile 13 İsrailli ölmüştü. BM tarafından savaş sürecini araştırmakla görevlendirilen Yargıç Goldstone, raporunda hem İsrail'i hem de Hamas'ı savaş suçları işlemekle itham etmişti.

Askerlerin avukatı ise mahkeme sırasında, yargılamanın "operasyonla ilgili olarak İsrail'i eleştiri bombardımanına tutan uluslararası toplumu memnun etme gayreti koktuğunu" öne sürdü.
AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler