YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İspanyol hükümeti referandumu engellemeye çalışacak
İspanyol hükümeti referandumu engellemeye çalışacak
16 Eylül 2014 16:23
İspanyol hükümeti, 9 Kasım'da gerçekleştirilmek istenen bağımsızlık yanlısı referandumun yerel yasayla yapılmasına yönelik Katalan parlamentosundaki girişimleri engelleyeceklerini duyurdu.

İspanyol hükümeti, 9 Kasım'da gerçekleştirilmek istenen bağımsızlık yanlısı referandumun yerel yasayla yapılmasına yönelik Katalan parlamentosundaki girişimleri engelleyeceklerini duyurdu.

İspanya hükümeti ile Katalan özerk hükümeti arasında sert tartışmaya dönen "bağımsızlık krizi" ülkenin öncelikli gündemi olmaya devam ediyor. Dışişleri Bakanı Jose Manuel Garcia Margallo, bugün katıldığı bir konferansta, referandumun gerçekleşmemesi için "tüm yasaları kullanacaklarını" söyledi. "Bu, aynı zamanda Katalonya'nın özerklik haklarının dondurulması da olabilir mi?" şeklindeki bir soruya, "Bu referandumun gerçekleşmemesi için yasaların kapsadığı ne hak varsa hepsi kullanılacaktır. Anayasa ve yasalar içinde herşey olabilir ama anayasa ve yasalar dışında hiçbir şey olamaz" cevabını veren Margallo, hükümet olarak yapacakları tek girişimin yasaları uygulamak olduğunu vurguladı.

Margallo, referandumun İspanyol yasalarının ihlali anlamına geldiğini belirtip, böyle bir şeyin gerçekleşmesinin "Katalonya, İspanya ve Avrupa Birliği için çok kötü sonuçları olacağını" savundu. İspanyol devletinin "kırmızı çizgileri" olduğunu kaydeden Margallo, "İspanya'nın birliği bunlardan ilkidir ve bu ne hükümetin ne de parlamentonun malıdır. İspanya Anayasası'nın öncelikli maddesidir. İspanyollar bu yüzden, onlara en geniş güvenliği vermemiz için bize oy kullandılar" şeklinde konuştu.

 İskoçya'nın olası bağımsızlığının olumsuz sonuçları olacaktır

Öte yandan 18 Eylül'de İskoçya'da yapılacak bağımızlık referandumunda olası bir "evet" sonucundan endişe duyduğunu da gizlemeyen Margallo, "AB üyesi bir devlette bölünmenin kötü etkileri hem İspanya hem de AB için olacaktır. Bu AB sürecine karşı bir olaydır ve İskoçya örneği AB'yi Balkanlaştırabilir. İskoçya'daki son anketler 'hayır'ın kazanacağını gösteriyor. Ama olası bir 'evet'in ekonomik olarak ülkesel ve bölgesel olumsuz etkileri olacaktır" görüşünü savundu. Margallo, İskoçya Ulusal Partisi'nin lideri Alex Salmond ile hiçbir görüşme yapmadıklarını söyleyip, "zamanı geldiğinde konuşuruz" diyerek, İskoçya'nın olası bir bağımsızlığında İspanyol hükümetinin ne tavır takınacağına açıklık getirmekten kaçındı.

İspanya'nın birlikte yaşam için güzel bir örnek olduğunu belirten Dışişleri Bakanı, "İşleyen bir şey bozulmamalı" dedi. Toprak bütünlüğünün sadece AB için değil tüm dünya için savunma konusunda öncelik teşkil ettiğini vurgulayan Margallo, dünyada barış, güvenlik ve birlikte yaşamın garanti edilmesinin ne kadar önemli olduğunu göstermek için "Ukrayna, Mali, Suriye ve Libya" örneklerini verdi.

Margallo'nun sözleri tartışma yarattı

İspanya hükümetinin, Katalonya'daki bağımsızlık yanlısı girişimler karşısındaki sert ve değişmez tavrı, ülkedeki muhalefet partileri tarafından eleştiriliyor.

İspanya Dışişleri Bakanı Jose Manuel Garcia Margallo'nun, katıldığı bir konferansta, 9 Kasım'da gerçekleştirilmek istenen bağımsızlık yanlısı referandumu engellemek için "tüm yasal yolları kullanacağız" demesi, tepki aldı.

İspanya'da anayasal değişiklik yapılarak, eyalet sitemine geçilmesini savunan ana muhalefetteki Sosyalist İşçi Partisi'nin (PSOE) Meclis Sözcüsü Antonio Hernando, "Vatandaşlar, hükümeti yönetenlerden sakinlik, uzlaşı bekliyor. Diplomasinin başı ise ateşe körükle gidiyor" dedi.

Bask Ulusal Partisi'nin (PNV) Meclis Sözcüsü Aitor Esteban ise İspanyol Bakan'a "Tankları da gönderecek misiniz?" sorusunu yöneltti. Margallo'nun sözlerini "endişe verici ve çok sert" olarak değerlendiren Esteban, "Hükümet, vatandaşların ifade özgürlüğü ve demokrasi kapılarını açmak istemiyor" ifadelerini kullandı.

Diğer yandan Katalonya'da bağımsızlık yanlısı girişimlerin en güçlü savunucusu Katalonya Cumhuriyetçi Solu'nun (ERC) Meclis Sözcüsü Alfred Bosch da İspanyol hükümetine "Fanatizmi bırakın, mantıklı olun" çağrısında bulunarak, "Her şeyi durdurup, sansürlemek ciddi bir yaklaşım değil. Bir kitap hoşuna gitmezse sansürlüyor, eğer özerk yönetim hoşuma gitmezse durduruyor. Demokrasiyi de mi durduracak? Biz hükümetten, İskoçya'da olanlara bakıp biraz akıllı, mantıklı hareket etmesini istiyoruz" dedi.

Katalonya'da referandum yanlısı Yeşiller'in (ICV)  Sözcüsü Joan Coscubiela da İspanya Dışişleri Bakanının sözlerine, "Bu tip tehditkar sözler hiçbir şekilde sürece yardım etmiyor. Daha az kabadayılık, daha fazla diyalog ve temkinli olmak gerekiyor" şeklinde karşılık verdi.

Katalonya'daki Ciutadan's partisinin lideri Albert Rivera da Margallo'nun sözlerini eleştirdi.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler