YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İspanya'dan Türkiye'ye ağır suçlama
İspanya Adalet Bakanı Alberto Ruiz-Gallardon’dan Türkiye’ye ağır suçlama.
İspanya'dan Türkiye'ye ağır suçlama
20 Mart 2014 / 14:07 Güncelleme: 20 Mart 2014 / 14:10

"Türkiye ve Venezuela gibi ülkelerde Yahudiler takip ediliyor, can güvenlikleri yok" diyen Bakan, Türkiye’de yaşayan Sefarad Yahudilerinin can güvenliklerinden endişe duyduklarını ileri sürerek bu yüzden bu kişilerin parlamentoya sevk ettikleri çifte vatandaşlık hakkından yararlanmak istediklerini söyledi.

İspanya Adalet Bakanı Alberto Ruiz-Gallardon, İspanyol hükümetinin 1492 yılında Engizisyon mahkemelerinin kararıyla sınırdışı edilen Sefarad Yahudilerine yönelik çıkarttığı çifte vatandaşlık yasası ile ilgili açıklamalarda bulundu. Bakan Gallardon, bu yasanın tarihi bir hatayı onarmaya yönelik önemli bir adım olduğunu vurguladı. Türkiye ve Venezuela gibi ülkelerde Yahudilerin takip edildiğini can güvenliğinin olmadığını söyleyen Bakan, bu kişilerin de çifte vatandaşlık yasasından yararlanmak istediğini iddia etti.

İspanya Adalet Bakanı Gallardon, Türkiye’yi ziyaretinde Kapalı Çarşı’ya gittiğinde burada zamanında Toledo’dan kovulan Yahudilerin kökenleri ile karşılaştığını hatırlatarak bunların istedikleri taktirde kendi vatandaşlıklarını kaybetmeden İspanyol vatandaşı olabileceklerini ifade etti.

Alberto Ruiz Gallardon geçtiğimiz günlerde Yahudi cemaatine yakın olan Kudüs’teki Samuel Toledano ödülüne layık görülmüştü. İspanya Adalet Bakanının girişimiyle hazırlanan Sefarad’lara çifte vatandaşlık verilmesini kolaylaştıran yasa tasarısı 14 Şubat’ta Bakanlar Kurulu’nda kabul edildi.

 

DHA

13:58
 // erdal san
500 yil önce kovmustunuz şimdi ne oldu soysuz....
21 Mart 2014 13:58
zamanlama manidar
 // depakın
acaba pensilvanya mı uyardı yahudi kardeşlerini de ispanya harekete geçti ne oldu dersiniz he nedir bu panik yada yahudilerle ilgili bir planları mı var bu paralel yapının da önce dikkatleri yahudilere çekiyorlar var bunda bi iş çıkar kokusu belki de bugün bursa mitinginde ki koku budur ne dersiniz arkadaşlar ...
20 Mart 2014 Perşembe 17:26
15:25
 // ey bakan
önce kendi devletindeki huzursuzluklari gider sonra burayq bakarsin....
20 Mart 2014 15:25
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler