YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İspanya'dan ABD'ye 15 gün süre
İspanya ABD'ye sorumluların ortaya çıkarılması için 15 gün süre verdi.
İspanya'dan ABD'ye 15 gün süre
01 Şubat 2010 / 22:17 Güncelleme: 01 Şubat 2010 / 22:22

İspanya'da komünist görüşlü Birleşik Sol (IU) partisinin lideri Gaspar Llamazares, ABD Federal Soruşturma Bürosu (FBI) tarafından yayımlanan El Kaide lideri Usame Bin Ladin'in yaşlandırılmış muhtemel halinin yansıtıldığı robot resimde kendi fotoğrafının kullanılması olayında sorumluların ortaya çıkartılması için ABD'ye 15 gün süre verdiklerini açıkladı.

IU Genel Koordinatörü Cayo Lara ve IU Avrupa parlamenteri Willy Meyer ile birlikte basın toplantısı düzenleyen Llamazares, 15 Şubat tarihine kadar ABD yönetiminden açıklama gelmemesi halinde yasal yollardan haklarını aramak için dava açacaklarını duyurdu.

ABD Federal Soruşturma Bürosu FBI, Bin Ladin'in şimdiki olası halini tasvir eden bir robot resim yayımlamış, Bin Ladin'in eski görüntülerinin "yaşlandırıldığı" açıklanmıştı. Ancak İspanya basını, bu işlemde Llamazares'ın fotoğrafının kullanıldığını öne sürmüştü. 

Llamazares, Bin Ladin'in robot resminin çıkartılırken kendi fotoğrafının kullanılması olayıyla ilgili soruşturma yapmaları, sorumluların ortaya çıkarılmasında ABD'ye baskı yapmaları ve başka benzer olaylar olmaması için önlem almaları için İspanya Adalet Bakanı Francisco Caamano'ya, BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Navanethem Pillay'a, AB Dışişleri Bakanı Catherine Margaret Ashton'a ve İspanya ile Avrupa'daki bilgi ve veri koruma ajanslarının müdürlerine mektup gönderdiğini söyledi.

IU yöneticileri ayrıca, söz konusu Bin Ladin robot resminin halen internet sitelerinde bulunduğunu savunarak, bu fotoğrafın hemen geri çekilmesini istedi. AA
 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler