YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İspanya'da yolsuzluk operasyonu
İspanya'da yolsuzluk operasyonu
27 Ekim 2014 12:34
Ülkede son 2 yılda bazı belediyeler ve özerk yönetimlerde yolsuzluk yapıldığı iddiasıyla düzenlenen operasyonda 51 kişi gözaltına alındı

İspanya Yolsuzlukla Mücadele Savcılığı'nın talimatıyla başlatılan operasyon kapsamında 51 kişinin gözaltına alındığı açıklandı.

Savcılığın yaptığı yazılı açıklamada, son 2 yılda Madrid, Murcia, Leon ve Valencia kentlerindeki belediye ve özerk yönetimlerde başlatılan denetimler sonunda bugün başlatılan operasyonla 51 kişinin gözaltına alındığı ayrıca 259 kayıt, 400 banka hesabı ve 30 lüks otomobile el konulduğu bildirildi.

Basına verilen bilgilerde, gözaltına alınanların hepsinin kamusal işlerde komisyon almakla suçlandıkları belirtildi. Gözaltına alınanlar arasında İspanya'da ve Madrid özerk yönetiminde iktidarda olan Halk Partisi'nin (PP) üst düzey bir üyesi olan ve 2008-2011 yıllarında Madrid özerk yönetiminde, Adalet ve İçişleri'nden sorumlu olan Francisco Granados'un da olduğu açıklandı.

Bu arada son dönemlerde arka arkaya patlak veren yolsuzluk skandalları, İspanya'da iktidardaki PP'yi zor durumda bırakmaya başladı.

Son olarak, 2004-2008 yıllar arasında PP'nin Genel Sekreteri olan, geçmişte Kamu, Adalet ve İçişleri Bakanı da olarak da görev yapan Angel Acebes, partisine ait olduğu iddia edilen kara parayı (faturalanmamış, kaynağı bilinmeyen bağışlarla toplanan paralar) kullanarak, Libertad Digital adlı medya grubunun çoğunluk hisselerini satın aldığı iddiasıyla geçtiğimiz hafta sanık olarak mahkemeye çağrılmıştı.

PP'den eski Ekonomi Bakanı ve eski IMF Başkanı Rodrigo Rato da geçmişte yöneticisi olduğu Caja Madrid Bankası'ndan verilen özel bir kredi kartını kişisel harcamalarında kullandığı iddiasıyla sanık durumunda bulunuyor.

PP'nin eski mali işler sorumlusu ve eski senatör Luis Barcenas ise parti içindeki hesaplarda yolsuzluk yaptığı iddiasıyla yürütülen bir dava kapsamında 2013 Temmuz ayından bu yana cezaevinde tutuluyor.

İspanya'da son dönemlerde yapılan anketlerde halkın en çok endişe duyduğu konuların başında yolsuzluk gelirken, ana muhalefetteki Sosyalist İşçi Partisi (PSOE) ve muhalefetteki Demokrasi ve İlerici Birlik (UPyD) partileri, yolsuzlukla mücadele için geçtiğimiz hafta parti iç tüzüklerinde değişiklikler yapmıştı.


AA

 

Etiketler: ,
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler