YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İspanya'da ulusal yas ilan edildi
İspanya'da ulusal yas ilan edildi
25 Temmuz 2013 14:12
İspanya'nın kuzeybatısındaki Galisya bölgesinde meydana gelen tren kazası nedeniyle tüm ülkede 3 günlük ulusal yas ilan edildi.

Kaza nedeniyle bugünkü programlarını iptal ederek bölgeye giden İspanya Başbakanı Mariano Rajoy, önce olay yerini dolaştı, daha sonra da hastaneye giderek yaralıları ziyaret etti.

Başbakan Rajoy, basına yaptığı açıklamada, bir Santiagolu olarak ''en üzgün gününü yaşadığını'' söyledi. Kazayla bağlantılı çalışan tüm sağlık personeline, kamu görevlilerine, kan bağışında bulunanlara, gönüllülere ve basına teşekkür eden Rajoy, gönüllülerin hastanedeki çabalarının kendisini çok duygulandırdığını ifade etti.

Tüm İspanya'da 3 günlük ulusal yas ilan edilmesiyle ilgili kararnameyi imzalayacağını bildiren Rajoy, kazanın nedeninin ortaya çıkarılması için adli yollardan ve Bayındırlık Bakanlığı nezninde iki ayrı soruşturma açıldığı belirtti.

Bu arada kazayı soruşturan yargıcın, trenin kara kutusuyla ilgili detayları incelemeye başladığı açıklandı. Ayrıca tren kazasında hayatını kaybendenler anısına İspanya'daki meclis, senato gibi tüm resmi kurumlarda bir dakikalık saygı duruşu yapıldı.

İspanya'da, Madrid-Ferrol seferi yapan hızlı trenin dün Santiago Compostela istasyonu girişine yakın bir yerde vagonlarının raydan çıkması sonucu meydana gelen kazada en az 78 kişi ölmüş, 130'dan fazla kişi yaralanmıştı.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler