YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İspanya'da sosyal medyada terörü övmeye hapis cezası
İspanyol mahkemesi, Facebook sayfasından ETA'yı öven mesajlar yayınlayan bir kişiye, 1 yıl hapis cezası verdi.
İspanya'da sosyal medyada terörü övmeye hapis cezası
02 Mart 2016 / 09:47 Güncelleme: 02 Mart 2016 / 12:03

İspanya Ulusal Mahkemesi, sosyal paylaşım sitesi üzerinden ETA'yı öven mesajlar atan kişiye, 1 yıl hapis cezası verdi.

Savcılığın yönelttiği "terörizmi övme" iddiasından yargılanan 31 yaşındaki Aritz Egurrola Anacabe adlı sanığın, mahkemenin verdiği cezayı kabul ettiği bildirildi.

ETA'YI ÖVEN MESAJLAR VE GÖRÜNTÜLER

Anacabe'nin, 2012-2014 yıllarında Facebook'taki kişisel sayfasında, Bask bölgesinin bağımsızlığı için mücadele eden, Avrupa Birliği'nin (AB) terör örgütü listesindeki ETA'yı öven mesajlar, görüntüler ve fotoğraflar yayınladığı belirtildi. Ayrıca, Anacabe'nin ETA mahkumlarına destek veren paylaşımlarda da bulunduğu kaydedildi.

İspanya'da geçen yılın ekim ayında Maria del Carmen D.Y. adlı bir kadın da benzer bir suçtan 1 yıl hapis cezası almıştı.

İspanya'da internette ve sosyal paylaşım sitelerinde terörizmi öven paylaşımlara karşı son iki yıldır büyük hassasiyet gösterilirken, bu suçla bağlantılı olarak geçen yılın mayıs ayında ülke genelinde düzenlenen bir operasyonda, yaklaşık 20 kişi gözaltına alınmıştı.

 // Kazım
Bizim ülkemizde insanlar bizâtihi terör millet vekilleri ve gazeteciler yayın yoluyla yapmaktadırlar. Bu yanlış gidişe mutlaka bir dur demek lazım....
02 Mart 2016 16:03
Gayet demokratik
 // Muammer Bekaroğlu
Birülkenin huzurunu bozan terörizme destek çıkan adamı derhal vatandaşlıkdan çıkarmak ve celandırmazsan başın ağrır bence mükemmel bir karar ne yani hem benim ülkemde yaşıyacaksın hemde teröre arka çıkacaksın...
02 Mart 2016 Çarşamba 14:55
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler