YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İspanya'da olaylı kraliyet yemini
İspanya'da olaylı kraliyet yemini
19 Haziran 2014 16:32
İspanya'da Kral 6. Felipe'nin yemin töreni olaysız geçse de bir grup monarşi karşıtı tüm uyarılara rağmen gösteri girişiminde bulundu.

 Bir grup monarşi karşıtı, Kral 6. Felipe'yi protesto etti. 3 kişi gözaltına alındı. Sıcaktan 98 kişi baygınlık geçirdi.

Başkent Madrid'deki tören boyunca çok geniş güvenlik önlemleri alan polis, monarşi karşıtlarının gösteri girişimlerini önledi. Mahkeme yasağı olmasına rağmen Madrid'deki Sol meydanına girmek isteyen 500 kadar cumhuriyet yanlısı, polis tarafından engellendi. Ellerinde "özgürlük" yazılı pankartlar taşıyan grup, "Halkın sesi yasa dışı değildir", "polis devletine hayır", "Madrid halkı seferber ol" şeklinde sloganlar attı. Üzerlerinde cumhuriyet sembolü kıyafetler ve bayraklar olan 2'si kadın 3 kişinin, güvenlik güçlerine karşı gelmekten gözaltına alındığı bildirildi.

Bu arada töreni izlemek ve yeni Kral'ı selamlamak isteyen İspanyollar, sıcak havadan dolayı zor anlar yaşadı. Madrid Belediyesi, 98 kişinin sıcaktan baygınlık geçirdiğini, 10 kişinin hastaneye götürüldüğünü açıkladı.

4 saat süren tören sonrasında Madrid'de trafik açılarak, şehir hayatı normale döndü.

Öte yandan İspanya Kralı olarak mecliste yemin eden 6. Felipe, ilk konuşmasında, ülkenin çözüm bekleyen öncelikli konularına değindi.

"Anayasa ve yasaları uygulamaya ve uygulanmasını sağlamaya yemin ederim" diyerek görevine başlayan 6. Felipe, "Yeni bir zamanda yenilenen monarşiyi temsil ediyorum" mesajıyla, İspanya'da yeni bir dönemin başlayacağının işaretlerini verdi. 6. Felipe bu yeni dönemin hiçbir zaman İspanya'nın bütünlüğünü tehlikeye sokmayacağının altını çizdi. "Karşılıklı anlayış köprülerinin asla yıkılmadığı bir İspanya arzu ediyorum" ifadesini kullanan 6. Felipe, büyük bir ulus olduklarını ve İspanya'daki farklı kültür ile diller için özel bir saygı ve koruma istediğini belirtti.

İspanyol halkının öncelikli sorunu işsizliğe de değinen 6. Felipe, sayıları 6 milyonu bulan işsizlerin ve ekonomik krizden en çok zarar görenlerin yanında ve onlarla dayanışma içinde olduğunu ve bu durumu düzeltmeyi ahlaki bir zorunluluk olarak gördüğünü ifade etti. AB ülkeleri arasında genç işsizliğin en yoğun olduğu İspanya'da gençlerin sorunlarına çözümler bulunmasını ve istihdam sağlamanın İspanyol devletinin ve toplumunun önceliği olması gerektiğini söyleyen yeni Kral, bu gençlere "umut mesajı" vermek istediğini kaydetti.

"Anayasacı bir Kral'ın dönemi başlıyor" diyen 6. Felipe, monarşinin "devlet kurumları arasında güçler ayrılığını, anayasa savunuculuğunu, farklı ideolojilere siyasi tarafsızlığını koruyacağını" belirtirken, "İspanyolların, ülkenin genel çıkarlarını savunmak için karşılarında her zaman sadık, dinleyen, anlayış gösteren, tavsiyelerde bulunan, danışan bir devlet başkanı bulacağını" söyledi. 46 yaşındaki Kral, "İspanyol monarşisinin, vatandaşlar arasında sevgi, saygı ve güven kazanmayı arzu ettiğini" dile getirdi.

 

 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler