YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İspanya'da flaş Mavi Marmara kararı!
İspanya'da flaş Mavi Marmara kararı!
11 Haziran 2015 22:44
İspanya, 2010 yılında İsrail'in Mavi Marmara olayına ilişkin açtığı davayı kapatırken önemli bir tavsiyede bulundu. Mahkeme, Mavi Marmara olayının Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) Savcılığına taşınmasını istedi.

İspanyol savcı Mata, ülkede 2014 yılının mart ayında çıkarılan ve uluslararası davalarla ilgili İspanyol mahkemelerine verilen yetkileri kısıtlayan yasal reformdan dolayı Mavi Marmara saldırısıyla ilgili soruşturmayı kapatmak zorunda kaldığını açıkladı.

Mata, her şeye rağmen "suçlamalara maruz kalan İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu ve altı İsrailli bakanın İspanyol topraklarına ayak basmaları halinde soruştrumanın yeniden açılabileceğini" belirtti.

İspanyol savcı, hükümetin UCM'ye olası bir suç duyurusunda bulunma ihtimali nedeniyle Mavi Marmara saldırısıyla ilgili elindeki belgeleri İspanya Adalet Bakanlığı'na göndereceğini duyurdu.

İsrail askerlerinin 31 Mayıs 2010'da Gazze'ye giden yardım gemilerine saldırısı sonucu Mavi Marmara'da dokuz kişi hayatını kaybetmişti. Olaydan sonra Mavi Marmara'da bulunan ve gözaltına alınan iki İspanyol aktivist ile bir gazeteci, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ve altı bakan hakkında yasa dışı gözaltı, işkence ve sınır dışı etme suçlamalarıyla mahkemeye başvurmuştu.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler